Małopolska w europejskim rankingu inwestycyjnym
To niewątpliwie jedno z najważniejszych i najbardziej kompletnych opracowań ekonomicznych dla naszego kontynentu. W rankingu fDi Intelligence mogą wziąć udział wszystkie miasta i regiony Europy od Gibraltaru po Ural i od Islandii po kraje bałkańskie i Macedonię.
Wystarczy chcieć, czyli opracować dane do ankiety. Informacje przesłane przez miasta i regiony są uzupełniane przez ekspertów fDi i dzielone na kategorie oceny. Ranking kategoryzuje miasta i regiony wg „potencjału ekonomicznego”, „kapitału ludzkiego i jakości życia”, „efektywności kosztowej”, „Infrastruktury”, „klimatu dla biznesu” oraz najlepszych „strategii przyciągania BIZ”.
Dodatkowo uczestniczące w rankingu miasta i regiony podzielone są geograficznie (północ, południe, wschód zachód Europy) oraz ze względu na wielkość – duże , średnie i małe. Na pierwszych miejscach rankingu umieszczona jest zbiorowa lista – 25 najlepszych miast i 25 najlepszych europejskich regionów – oczywiście mając na myśli ich atrakcyjność dla inwestora. Małopolska konkurowała głownie wśród nowej kategorii regionów „średnich” (1,5 - 4 mln mieszkańców). Na sezon 2014/2015 oceniono w sumie 468 lokalizacji w miastach i regionach Europy.
Gdzie jest Małopolska?
Region pojawia się w trzech zestawieniach rankingu. Przede wszystkim Małopolska znalazła się na 5-tym miejscu wśród najatrakcyjniejszych regionów Europy Wschodniej (TOP 10 - awans z miejsca 7 w stosunku do poprzedniego rankingu). Wyprzedziły nas 3 regiony z Czech i „stołeczny (moskiewski) dystrykt” z Rosji. Na dalszych miejscach uplasowały się województwa śląskie, wielkopolskie i mazowieckie oraz centralne regiony Bukaresztu i Bratysławy.
Małopolska zajmuje 2-gie miejsce wśród regionów Europy Wschodniej ze względu na posiadaną strategię przyciągania inwestycji. Na czele listy znalazł się czeski „kraj pilzneński”. Z Polski - na dalszych miejscach znalazło się województwo opolskie i śląskie.
Za najlepszy wynik Małopolski należy uznać sklasyfikowanie jej na dziesiątym miejscu (ex equo z regionem Liverpoolu) w kategorii wszystkich europejskich regionów średniej wielkości ze względu na strategię przyciągania BIZ ( zdjęcie obok - po prawej Beata Górska – Nieć – p.o. dyrektora Departamentu Obsługi Inwestora w MARR S.A. odbiera nagrodę).. To jedyny polski region w tej grupie, konkurujący z jednostkami terytorialnymi z Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Włoch.
Małopolska pojawia się także, niestety dopiero na 10-tym miejscu, w kategorii europejskich regionów średniej wielkości ocenianych ze względu na „efektywność kosztową” inwestycji. Dominują regiony południowo – wschodniej Europy.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 12 marca w Cannes, podczas odbywających się w tym samym czasie największych Targów Inwestycji i Nieruchomości MIPIM.
Źródło: www.malopolska.pl
Tagi: ranking, inwestycje, malopolska, lab, laboratorium, biznes, infrastruktura
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje