Komputery rozpoznają fałszywe twarze lepiej niż ludzie
„Systemowi komputerowemu udało się rozpoznać charakterystyczne dynamiczne cechy wyrazu twarzy, które dla badanych przez nas osób były niedostrzegalne,” powiedziała Marian Bartlett, profesor z Institute for Neural Computation na Uniwersytecie Kalifornijskim, główna autorka projektu badawczego. „Zwykli obserwatorzy nie za dobrze radzą sobie z rozpoznaniem kiedy twarz wyraża prawdziwy, a kiedy udawany ból.”
Drugi autor, Kang Lee, profesor z Dr Eric Jackman Institute of Child Study na Uniwersytecie w Toronto stwierdza: „ludzie potrafią symulować wyraz twarzy i przejawiać fałszywe emocje na tyle dobrze, żeby oszukać większość obserwatorów. Umiejętność komputera rozpoznawania wzorca okazuje się lepiej rozróżniać kiedy ból jest prawdziwy, a kiedy udawany.”
Badacze odkryli, że człowiek nie potrafi rozróżnić prawdziwej ekspresji bólu od udawanej (osoby ankietowane odpowiadały prawidłowo w 50% przypadków, czyli nie częściej niż wskazywałby na to przypadek). Nawet gdy ankietowani zostali odpowiednio przeszkoleni – udało im się osiągnąć 55% poprawnych odpowiedzi. System komputerowy osiągnął dokładność rzędu 85 procent.
„W przypadku tak wysoce społecznych gatunków jakim jest człowiek”, mówi Lee, „twarze zmieniały się, żeby móc wyrazić bardzo dużą ilość informacji, w tym ekspresję bólu oraz innych emocji. Ze względu na to jak zostały zbudowane nasze mózgi, ludzie mogą symulować emocje, których aktualnie nie doświadczają i robią to na tyle skutecznie, że oszukują innych ludzi. Komputer znacznie lepiej dostrzega subtelne różnice pomiędzy mimowolną i dobrowolną mimiką twarzy.”
„Ujawniając dynamikę ekspresji twarzy za pomocą komputerowych systemów obrazowania,” mówi Bartlett, „nasze podejście może odkryć „behawioralne odciski palców” systemu kontroli nerwowej zaangażowanej w sygnalizację emocji.”
Wyniki badania wskazują, że jedną z najbardziej predykcyjnych cech fałszywej ekspresji są usta i to w jaki sposób i kiedy się otwierają. Usta oszustów otwierają się z mniejszą zmiennością i zbyt regularnie.
„Dalsze badania,” twierdzą naukowcy, „polegać będą na zbadaniu czy ta nadmierna regularność jest ogólną cechą udawanej ekspresji.”
Oprócz wykrywania symulowanego bólu, system komputerowy może być używany do wykrywania innych oszukańczych działań w świecie rzeczywistym, w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego, psychopatologii, podczas oceny pracowników, w medycynie czy prawie, mówi Bartlett.
„Tak jak ma to miejsce w przypadku bólu, w powyższych przypadkach dochodzi do wygenerowania silnych emocji, a wraz z nimi pojawiają się próby ich zmniejszenia, zamaskowania czy też zafałszowania. Wszystkie te sytuacje wiążą się z „podwójną kontrolą” ekspresji”. „Dodatkowo, opracowany przez nas system komputerowy może służyć do wykrywania stanów, w których ludzka twarz może dostarczyć ważnych informacji na temat stanu zdrowia, fizjologii, emocji czy myśli. Jako przykład może posłużyć tutaj uczucie senności u kierowców, zainteresowanie wykładem u studentów, czy też odpowiedź na leczenie u pacjentów cierpiących na zaburzenia afektywne.”
Autor tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://media.utoronto.ca/media-releases/computers-spot-false-faces-better-than-people/
Tagi: twarz, komputer, ból
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje