Usprawnianie gojenia się urazów poprzez osadzanie komórek macierzystych
Badacze odkryli, że szwy mocowane komórkami macierzystymi doprowadziły do szybszego i lepszego gojenia się urazów ścięgna Achillesa i są skuteczniejsze niż te stosowane tradycyjnie. Badanie zostało opublikowane w marcowym numerze Foot & Ankle International.
Urazy ścięgna Achillesa są powszechne dla profesjonalnych, kolegialnych i rekreacyjnych sportowców. Obrażenia te są często kwalifikowane do przeprowadzenia naprawczego zabiegu chirurgicznego i zszycia ścięgna, jeśli zostało naderwane. Pacjenci są zobligowani do unieruchomienia swojej kończyny przez pewien czas po zabiegu i przed rozpoczęciem rehabilitacji. Zawodnicy mogą wrócić do swojej dyscypliny wcześniej, ale istnieje wtedy wyższe ryzyko ponownego naderwania ścięgna, jeśli nie zostało ono wyleczone całkowicie.
Przeprowadzaniem badania zajmowali się lekarze Lew Schon, Samuel Adams, Elizabeth Allen i badacze Margaret Thorpe, Brent Parks oraz Gary Aghazarian z MedStar Union Memorial Hospital w Baltimore, Maryland. Porównali oni tradycyjną chirurgię, chirurgię z komórkami macierzystymi wstrzykiwanymi w obszar urazu oraz chirurgię ze specjalnymi szwami z komórkami macierzystymi u szczurów. Wyniki wykazały, że w przypadku stosowania szwów z komórek macierzystych, rany cechowały się lepszym gojeniem.
„Ekscytującą wiadomością z tej dość wczesnej pracy jest to, że komórki macierzyste pozostałe w ścięgnie, pobudzały od razu gojenie się w czasie gdy pacjenci nie są w stanie rozpocząć agresywnej rehabilitacji. Kiedy ludzie nie mogą w pełni używać swojej nogi, istnieje ryzyko, że mogą rozwinąć się atrofia i zrosty, a to może mieć wpływ na to, jak silne i sprawnie pracujące będą ich mięśnie po jego zrośnięciu.” - powiedział doktor Schon. „Komórki macierzyste nie tylko pobudzają szybsze gojenie się urazu na poziomie komórkowym, ale także sama struktura ścięgna w porównaniu do innych grup badawczych jest mocniejsza już cztery tygodnie po przeprowadzonym zabiegu.” - dodał.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/273987.php
Tagi: sciegno Achillesa, rana, szew, komorki macierzyste, leczenie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje