Międzynarodowe spotkanie z noblistami z udziałem polskich naukowców
Członków polskiej delegacji, na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, od 2006 r. nominuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Młodzi badacze są wybierani spośród stypendystów programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. FNP jest jedną spośród ponad 200 organizacji partnerskich Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau.
Tegoroczny zjazd będzie poświęcony naukom medycznym, a udział w nim potwierdziło już 37 noblistów. „Wybrani przez nas młodzi badacze należą do ścisłej czołówki w swoich dziedzinach” – powiedział dyrektor Instytutu Biologii Chorób Zakaźnych Maxa Plancka i członek panelu konkursowego prof. Stefan Kaufmann.
W składzie polskiej delegacji znaleźli się: dr Łukasz S. Borowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Wojciech Fendler z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Michał Lubas z Department of Molecular Biology Aarhus University, Kaja Milanowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Bożena Nejman-Faleńczyk z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
W programie tegorocznego zjazdu znajdą się wykłady, panele dyskusyjne czy warsztaty „master class”. Ich tematyka obejmie molekularne, genetyczne i komórkowe mechanizmy, które są istotne w zapobieganiu i leczeniu chorób. Wśród gości spotkania znajdą się m.in. laureaci Nagrody Nobla: J. Michael Bishop - nagrodzony w 1989 r. i Harald zur Hausen - nagrodzony w 2008 r., którzy przedstawią najnowsze wyniki badań nad rakiem. Z kolei Francoise Barre-Sinoussi - nagrodzona w 2008 r. - opowie o postępie, jaki dokonał się w walce z HIV/AIDS. Laureatka Nagrody Nobla z 2009 r. - Elizabeth H. Blackburn, poruszy problem procesów starzenia się na poziomie komórkowym i zaburzeń z nim związanych.
„To spotkanie będzie najważniejszym wydarzeniem naukowym w moim życiu. Możliwość spotkania i wysłuchania wykładów 37 noblistów jest czymś, co wykracza bardzo daleko poza najśmielsze oczekiwania młodego naukowca” – mówi o możliwości wzięcia udziału w spotkaniu dr Łukasz Borowski. „To nie tylko możliwość zetknięcia się ze światowej sławy naukowcami wyróżnionymi najważniejszą nagrodą w świecie nauki, ale również spotkania sześciuset innych młodych naukowców z całego świata. To niepowtarzalna okazja do wymiany informacji, poglądów i poznania ich opinii na wiele tematów, także mniej naukowych” – dodaje dr Borowski.
Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau powstały z inicjatywy dwóch lekarzy z Lindau: Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte, członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się w 1951 r. i po II wojnie światowej stanowiło ważny bodziec dla naukowców do wznowienia kontaktów. Od tamtego czasu, odbywające się pod hasłem “Misja Edukacja”, spotkania przekształciły się w szanowane na arenie międzynarodowej forum dla debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów oraz zwolenników na całym świecie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: noblista, spotkanie, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje