Badaczka z Wydziału Chemii UWr laureatką konkursu "Innowacja jest Kobietą"
Dr Kamila Stokowa-Sołtys zwyciężyła w konkursie „Innowacja jest Kobietą” Fundacji Kobiety Nauki. Jury nagrodziło ją za projekt zastosowania antybiotyku bacytracyny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym (zapalenie wątroby, polio, a nawet wirus HIV).
Laureatka pracuje w Zakładzie Chemii Biologicznej oraz współtworzy Zespół chemii bionieorganicznej i biomedycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak podkreśliło jury – zgłoszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców (skala makro) oraz ma szanse rozwiązać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia”. Nagrodą w konkursie jest możliwość prezentacji wyników badań podczas XVII Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2014” w Moskwie.
Dr Stokowa-Sołtys bada zastosowanie antybiotyku bacytracyny do wytwarzania preparatów do degradacji RNA. Jak podkreśliła na swojej stronie internetowej Fundacja Kobiety Nauki, zaletą proponowanego rozwiązania jest fakt, że związek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt – co stanowi jego przewagę nad nowo syntetyzowanymi związkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leki wymaga długotrwałych badań i dużych nakładów finansowych. Nowe zastosowanie bacytracyny polega na wykorzystaniu nowych właściwości nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególności w leczeniu chorób o podłożu wirusowym, przez co daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. Dzięki zastosowaniu miejscowemu można zwalczać szybko namnażające się wirusy DNA, np. wirusy opryszczki.
Badania prowadzone były w ramach projektu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne - BioMed” (POIG 01.01.02-02-003/08-00) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.1.2.
Źródło: www.uni.wroc.pl
Tagi: Wydziału Chemii, uniwersytet wrocławski, lab, laboratorium, Innowacja jest Kobietą, konkurs, wirus, polio
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje