Obiecujące badania w dziedzinie zmniejszania odleżyn
Według nowego badania „Continuous Bedside Pressure Mapping and Rates of Hospital_Associated Pressure Ulcers in a Medical Intensive Care Unit”, opublikowanego w The American Journal of Critical Care, ciągłego odwzorowania nacisku (continuous bedside pressure mapping – CBPM) dostarcza opiekunom chorych użytecznej informacji do oceny efektywności podnoszenia i przenoszenia pacjentów z miejsc zwiększonego ucisku. To kluczowy element zapewnienia lepszej opieki poprzez zminimalizowanie powstawania odleżyn. Ta potencjalna kontrolowana próba z zastosowaniem urządzenia mapującego pozwala opiece medycznej na monitorowanie w czasie rzeczywistym nacisku punktowego. Wyniki badań wykazały, że gdy zmiana położenia pacjenta była kompletna – z użyciem CBPM monitora, redukcja szpitalnych odleżyn była zdumiewająca.
„Redukowanie odleżyn powinno stać się najwyższym priorytetem dla całego personelu, ponieważ są one bardzo kosztowne, zarówno pod względem ludzkiego cierpienia jak i kosztów dla systemu opieki zdrowotnej.” - powiedział autor badań – Robert Behrendt, koordynator jakości klinicznej w Office of Clinical Quality and Safety w Henry Ford Health System w Detroit. „The Agency for Healthcare Research and Quality szacuje, że u 2 5000 000 ludzi w Stanach Zjednoczonych każdego roku rozwijają się odleżyny, a w wyniku komplikacji poodleżynowych umiera z nich 60 000. Leczenie odleżyn kosztuje system opieki zdrowotnej Stanów Zjednoczonych od około 9.1 – 11.6 biliona dolarów każdego roku, a koszta leczenia pojedynczego pacjenta wahają się w zakresie 20 900 do 151 700 dolarów.
W dwumiesięcznym próbnym badaniu, pacjenci, których łóżka na oddziale intensywnej terapii zostały wyposażone w M.A.PTM Wellesemse'a – pierwszy system ciągłego mapowania nacisku w łóżku, byli mniej narażeni na rozwijanie się odleżyn niż pacjenci, których łóżka nie zostały wyposażone w monitor. Tylko u dwojga z 213 pacjentów (0.9%) w grupie CBPM rozwinęły się odleżyny, podczas gdy w grupie kontrolnej były to 10 (4.8%) z 209 osób (p = 0.02). Niepotwierdzone informacje zwrotne od pielęgniarek potwierdziły, że funkcja mapowania pomogła im czuć się bardziej pewnie przy opiece nad pacjentami z odleżynami.
„Szpitalne interwencje w sprawie zapobiegania odleżynom wpłynęły na całe państwo. Pomimo tego, wyzwaniem ciągle są wytyczne w sprawie opieki, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii.” - powiedział główny prowadzący badania Aamir Siddiqui, Szef Oddziału Chirurgii Plastycznej w szpitalu Henry;ego Dorda w Detroit. „Z wykorzystaniem M.A.P., opieka szpitalna jest w stanie zapewnić bardziej efektywne zmiany pozycji pacjentów i zmniejszanie nacisku, które jest kluczowe w formowaniu się odleżyn.”
W poprzednim badaniu pilotażowym, kiedy technologia CBPM wprowadzona przez zespół w szpitalu Henry'ego Forda, wykazano iż odleżyny rozwinęły się tylko u jednej z 307 monitorowanych przez system osób (0.3%). W grupie kontrolnej, u pacjentów leżących w łóżkach bez M.A.P. Odleżyny rozwinęły się u 16 z 320 (5%) osób. W ankiecie przeprowadzanej przez ICU, 90% respondentów stwierdziło, że ciągłe mapowanie nacisku łóżkowego przyczyniło się do poprawy wykrywania zwiększonego nacisku i możliwości szybszego przynoszenia ulgi pacjentowi. 88% odpowiadających uznało, że system działa lepiej wraz z wspomaganiem go informacjami o zmienianiu pozycji pacjentów, a 84% stwierdziło, że mapowanie nacisku przyniosło o wiele bardziej wydajne i efektywne informacje na temat potrzeby zmienienia pozycji pacjenta.
„Jest wiele wyzwań w związku z profilaktyką przeciwodleżynową, polegającą na przemieszczaniu i zmianami pozycji pacjenta, ale ta technologia okazała się przynieść opiece medycznej wiele ułatwień i być prostym narzędziem do lepszego zrozumienia najlepszych czynności i przewidywania, kiedy u pacjenta rośnie ryzyko rozwoju odleżyny.” - powiedział doktor Siddiqui.
Mata wyczuwająca nacisk jest wykonana z inteligentnego materiału, który nieustannie mierzy nacisk z tysiąca pojedynczych punktów. Wahania w nacisku na ciele pacjenta są przedstawione na monitorze by pomóc opiece medycznej lepiej wizualizować wyniki przy użyciu kolorów dwóch kolorów: wysoki nacisk (czerwony kolor) i niski (niebieski) – umożliwia im to łatwo zidentyfikować i zminimalizować duży punktowy nacisk na ciało.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/274072.php
Tagi: pacjent, odlezyny, opieka, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje