Projekt strategii na rzecz zrównoważonych badań nad akwakulturą
To najważniejsze osiągnięcie projektu AQUAMED, współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej, którego zadaniem jest opracowanie przekrojowej strategii na rzecz zrównoważonych badań nad akwakulturą w basenie Morza Śródziemnego.
Strefy przybrzeżne mają dla UE znaczenie strategiczne nie tylko dlatego, że w ich obrębie mieszka, spędza urlopy i pracuje wielu obywateli Europy, lecz także ze względu na fakt, iż stanowią one istotne źródło żywności oraz surowców. Dlatego też niezbędna jest strategia rozwoju akwakultury śródziemnomorskiej oparta na solidnej wiedzy i w tym miejscu do akcji wkroczył projekt AQUAMED.
Celem rozpoczętego w czerwcu 2010 r. projektu, dofinansowanego przez UE na kwotę 996.854 EUR, było znalezienie rozwiązań niektórych problemów, przed jakimi staje śródziemnomorska akwakultura, np. nieodpowiednie systemy produkcji czy konkurencja z innymi użytkownikami.
W projekcie, zakończonym w maju zeszłego roku, udział wzięło 13 partnerów z krajów śródziemnomorskich. Wyniki przedstawił w Brukseli, 4 lutego, dr Jean-Paul Blancheton, koordynator projektu AQUAMED.
Zalecany plan działania przewiduje stworzenie grupy interesu, w skład której wejdą naukowcy i decydenci, oraz systemu nagród dla naukowców, którzy z powodzeniem zrealizują stosowane przedsięwzięcia badawcze. Jak dalej czytamy w zaleceniach, proces innowacji można by przyśpieszyć, gdyby przedsiębiorstwa zaczęły „wynajmować” naukowców i systemy naukowe, dzieląc z nimi ryzyko. Plan zachęca również do szukania nowych, alternatywnych źródeł materiału do zastąpienia mączki rybnej i tranu w składzie paszy akwakulturowej.
W ramach projektu AQUAMED zidentyfikowano najważniejsze centra badawcze, interesariuszy oraz projekty badawcze zajmujące się doskonaleniem akwakultury śródziemnomorskiej. Celem tego planu działania jest uniknięcie dublowania i fragmentacji działań badawczych, a także stymulowanie długofalowej współpracy i koordynacji pomiędzy decydentami a sektorem akwakultury.
Partnerzy projektu zanalizowali prognozowane trendy w akwakulturze regionu do 2030 roku, jak również główne ograniczenia oddziałujące na tę branżę obecnie.
Współfinansowana z budżetu Siódmego programu ramowego Unii Europejskiej inicjatywa miała też na celu promowanie innowacyjnych badań naukowych w strefie śródziemnomorskiej i jak informuje dr Blancheton, cel ten został osiągnięty dzięki zebraniu interesariuszy branży akwakultury w ramach platformy MSHP, która posłuży do identyfikowania i szeregowania pod względem ważności potrzeb badawczych zgłaszanych przez branżę.
Oczekuje się, że w wyniku zacieśnienia współpracy między południowymi i wschodnimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ich unijnymi sąsiadami przyszłe finansowanie będzie miało charakter „strategiczny, skoordynowany i zorientowany” na pokonywanie największych wyzwań stojących przed tym sektorem. Współpraca ta wspomoże budowanie potencjału w celu lepszej harmonizacji akwakultury z polityką badawczą w basenie Morza Śródziemnego.
Według dr Blanchetona, projekt AQUAMED umożliwił „kilka znaczących” osiągnięć, wśród których wyróżnia się plan działania.
Jak powiedział: „Sukces projektu AQUAMED zasadza się na zaangażowaniu interesariuszy ze śródziemnomorskiego sektora akwakultury. Spotkania interesariuszy pomogły partnerstwu podkreślić wagę tego sektora, a naukowcom i decydentom współpracować nad strategicznym planem badań i innowacji na rzecz akwakultury śródziemnomorskiej”.
Więcej informacji:
AQUAMED www.aquamedproject.net
Karta informacji o projekcie:
http://cordis.europa.eu/projects/rcn/94551_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: projekt, strategia, akwakultura, morze srodziemne, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje