Innowacyjny system do wykrywania bakterii w wodzie
Jakość wody i bezpieczeństwo nigdy nie są dane raz na zawsze. Codziennie miliony ton nieodpowiednio oczyszczonych ścieków, także przemysłowych i rolniczych, trafia do jezior, rzek i mórz na całym świecie - wagowy odpowiednik całej populacji ludzkiej w formie zanieczyszczeń. W wielu branżach, od spożywczej po metalową, potrzebne są do różnych procesów ogromne ilości wody, której klasa może poważnie wpłynąć na jakość produktów gotowych.
Naukowcy, pracujący w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, wymyślili innowacyjny sposób zwalczania przyczyn śmierci i chorób przenoszonych przez wodę.
Stworzyli zaawansowane technicznie urządzenie do wykrywania bakterii w wodzie. Nowy system będzie w stanie monitorować w czasie rzeczywistym jakość wód i ścieków przemysłowych za pomocą opto-ultradźwiękowego urządzenia i zestawu opartego na lipidach.
To osiągnięcie wypracowane w ramach inicjatywy AQUALITY, projektu uruchomionego w grudniu 2011 r. i finansowanego z budżetu Siódmego programu ramowego UE. Prace badawcze zakończono w lutym i obecnie urządzenie przechodzi testy w Norwegii.
Testy w praktyce mają zasadnicze znaczenie dla branż, w których jakość wody bezpośrednio wpływa na wydajność produkcji, koszty operacyjne i zrównoważenie.
Ilustracją zagrożeń niesionych przez zanieczyszczenia niech będzie fakt, że użycie wody skażonej patogenami w produkcji żywności było już przyczyną nie jednej choroby. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku czynniki chorobowe w żywności powodują 76 milionów zachorowań, z czego 325.000 poważnych i wymagających hospitalizacji, oraz 5.000 zgonów. Sytuacja w Europie jest podobna - w Zjednoczonym Królestwie, na przykład, choroby przenoszone przez wodę oraz pokarmowe dotknęły w 2005 r. jedną na 1000 osób, co stanowiło dwukrotność liczby raportowanej w 1995 r.
Identyfikacja zanieczyszczeń w wodzie wykonywana jest obecnie głównie ręcznie, w drodze pobierania próbek i badania ich laboratoryjne (analiza off-line). Istniejące metody są czasochłonne i kosztowne, co powoduje, że liczba analiz ograniczona jest do absolutnego minimum.
Dlatego też przemysł zgłosił zapotrzebowanie na nowe, opłacalne i szybsze rozwiązania online, w skali laboratoryjnej, do wykrywania najczęstszych patogenów przenoszonych przez wodę.
Urządzenie do monitorowania wody w trybie online, opracowane w ramach projektu AQUALITY, jest pierwszym w swoim rodzaju i ma zastąpić rutynowe pobieranie próbek oraz badanie na obecność patogenów w laboratorium. System będzie w stanie wykryć szereg szczepów bakteryjnych w wodzie, np. salmonellę, listeria monocytogenes czy bakterie z rodzaju Campylobacter.
Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że koszty leczenia i straty w produktywności związane tylko z tymi trzema rodzajami bakterii sięgają co najmniej 6,9 mld USD rocznie.
Projekt AQUALITY realizowany był przez międzynarodowe konsorcjum, koordynowane przez hiszpańską spółkę, ENSATEC.
Uczestnik projektu, Jose Manuel Ochoa Martinez, stwierdził, że trzyletnie badania przyniosły wymierne rezultaty, przede wszystkim nową metodę analizy skażenia mikrobiologicznego, która umożliwia szybkie wykrycie obecności szczepów bakterii w wodzie i ściekach. Wstępne wyniki, jak mówi, są „naprawdę obiecujące i zgodne z oczekiwaniami”.
Dodaje: „Innowacyjność naszego podejścia polega na użyciu specjalnie zaprojektowanych liposomów do wykrywania bakterii w wodzie. Osiągnięcie to może zapewnić ogromną przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwu, które je wdroży i może otworzyć znaczny rynek międzynarodowy”.
Więcej informacji:
AQUALITY
http://aquality-project.eu
Karta informacji o projekcie:
http://cordis.europa.eu/projects/rcn/101297_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: bakterie, woda, innowacje, lipidy, ultradzwieki
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje