Na zatwierdzenie czeka metoda, która pozwoli zastąpić żywe zwierzęta laboratoryjne
Ostatnie wyniki pokazują, że w warunkach in vitro uczuleniowy model skóry może prawidłowo zidentyfikować związki chemiczne odpowiedzialne za odpowiedź alergiczną u ludzi. W przeciwieństwie do innych metod jest ona w stanie także przewidzieć siłę reakcji. Owa metoda, która wyklucza użycie zwierząt, używa trójwymiarowego modelu skóry, który dokładnie odwzorowuje wiele kluczowych cech normalnej ludzkiej skóry, pozwalając na używanie jej do testowania produktów już ukończonych, takich jak żele i kremy.
Dr Amy Clippinger z Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego PETA zaprezentowała na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Toksykologii plakat na temat wyników walidacji testu przeprowadzonymi w różnych laboratoriach. Wyjaśniła, że test całkowicie zastępuje używane dotąd świnki morskie i myszy, które jako zwierzęta laboratoryjne do tej pory przyjmowały substancje chemiczne na skutek iniekcji lub aplikacji na ogoloną skórę.
Siedziba PETA w Wielkiej Brytanii ufundowała wstępne badania sprawdzające. Kolejne badania będą kontynuowane, a wyniki zostaną przekazane do laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej (European Union Reference Laboratory for Alternatives to Animal Testing).
„Te wyniki pokazują, że nie ma naukowej potrzeby, by poddawać dziesiątki i setki tysięcy myszy czy świnek morskich cierpieniom i bolesnym testom.” - mówi Jessica Sandler, dyrektorka Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego PETA. „Czekamy na dzień, kiedy stare przyzwyczajenia i archaiczne metody ustąpią w końcu miejsca dobrej nauce.” - dodaje.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/274585.php
Tagi: metoda, testy, zwierzeta laboratoryjne
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje