Kiedy jeść śniadanie, obiad i kolację?
Posiłki w określonej porze, to najlepszy sposób na zachowanie smukłej sylwetki, przekonują dietetycy. Doskonale wie o tym również większość - 87 proc. osób, które o tę sylwetkę dbają. Naukowcy postanowili iść o krok dalej i zbadać, które godziny są najlepsze na spożywanie konkretnych dań, wyliczyli je dosłownie, co do minuty.
Według badaczy śniadanie powinniśmy spożywać zaraz po godzinie 7.00, a dokładnie o godzinie 7.11. Najlepszą porą na lunch jest południe, idealnie do lunchu powinniśmy zasiąść o godzinie 12.38. Kolację powinniśmy skonsumować pomiędzy godziną 18.00 a 18.30. Najlepiej, jeśli zasiądziemy do niej punktualnie o 18.14. Ważne, aby kolację zjeść przed godziną 19.00 instruują naukowcy.
Dietetycy podkreślają, że kolacja powinna być zjedzona wcześniej i warto, aby była lekka. Powód? Wieczorem zwykle jesteśmy mniej aktywni, a dodatkowe kalorie mogą odłożyć się w "boczkach".
Równocześnie badania potwierdziły starą dietetyczną zasadę w myśl, której śniadanie mamy jadać jak królowie, lunch jak księżniczki, a kolację jak żebracy.
Niestety nie każdy ściśle trzyma się dietetycznego zegara, a największe błędy popełniamy wieczorem między godziną 19.00 a 22.00. Okazuje się, że w przypadku ponad 50 proc. respondentów przyjmowanych jest najwięcej kalorii. Zwykle są to niezdrowe przekąski przed telewizorem lub bardzo późne i bardzo obfite kolacje.
"Kluczem do sukcesu większości osób, które są na diecie jest nie tylko to, co jedzą, ale przede wszystkim, o której jedzą" - przyznaje Lee Smith z firmy Forza Supplements, która przeprowadziła badania.
"W naszych badaniach wyznaczyliśmy bardzo dokładne pory, kiedy należy spożywać posiłki. Zdajemy sobie sprawę, że mało, komu uda się tak restrykcyjnie ich przestrzegać, ale warto zachować wskazane przez nas ramy czasowe. Równocześnie chcieliśmy zwrócić uwagę na śniadanie, które faktycznie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i znacząco wpływa na powodzenie diety" - dodaje badacz.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: segar, dieta, pora, posilek
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje