Mucha jak mini-helikopter
Każdy wie, jak trudno złapać muchę w locie, jednak tajemnicę ich niezwykłej umiejętności manewrowania pozwoliło rozwiązać dopiero zastosowanie kamer filmujących z prędkością 7500 klatek na sekundę oraz uskrzydlonego robota. Badania przeprowadził zespół Floriana Muijresa z University of Washington w Seattle.
Naukowcy prezentowali muszkom owocowym (Drosophila hydei ) rosnące, czarne kółko na ekranie, co miało naśladować obraz zbliżającego się drapieżcy. W odpowiedzi muszki wykonywały szybki zwrot, wykonując zaledwie kilka uderzeń skrzydełkami.
Okazało się, że muchy wykorzystują podobną technikę, co helikoptery. Podczas gdy samoloty, wykonując obrót wokół osi, która biegnie od ich nosa do ogona, niemal jak samochód, muchy jednocześnie obracają swoje ciało i kierują się pod kątem w górę lub w dół, jednocześnie przyspieszając, by uciec przez zagrożeniem.
W podobny sposób latają helikoptery. Aby wykonać zwrot, helikopter przechyla się w zamierzonym kierunku lotu. Samoloty także to robią, jeśli przechylają się na skrzydło.
By sprawdzić, czy dobrze zrozumieli technikę lotu muszek, naukowcy odpowiednio zaprogramowali latającego robota. Udało mu się latać jak mucha.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mucha, wirnik, helikopter, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje