Interaktywna wystawa w AGH poświęcona prof. Czochralskiemu
Wystawa poświęcona jest prof. Janowi Czochralskiemu, jego dorobkowi, a także osiągnięciom polskiej nauki, mającym duży wpływ na rozwój elektroniki. Tematyka wystawy porusza także kwestię grafenu, który ma szerokie zastosowanie m.in. przy produkcji wyświetlaczy dotykowych.
Centralną postacią wystawy będzie student odgrywający rolę prof. Jana Czochralskiego, który wraz z innymi studentami przybliży tajniki krystalografii. Naukowiec przy swoim biurku będzie wyciągał monokryształ cyny, natomiast studenci przy ponad 20 stanowiskach będą prezentować eksperymenty.
Podczas pokazów naukowcy postarają się odpowiedzieć na pytania m.in.:
Czym jest Metoda Czochralskiego i jaki miała wpływ na rozwój elektroniki?
Jakie istnieją rodzaje kryształów i jak można je tworzyć?
Z czego zbudowany jest mikroprocesor?
Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźli już studenci w Warszawie, Katowicach i Kielcach. W tych miastach wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Licznie odwiedzali ją uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 5 maja o godzinie 12.00 w Bibliotece Głównej AGH. Z ramienia uczelni głos zabierze Prorektor ds. Nauki AGH, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol. W spotkaniu inauguracyjnym udział wezmą także: Dziekan Wydziału Fizyki AGH prof. dr hab. Janusz Wolny i Dyrektor Biblioteki Głównej – mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz.
Wystawę w Bibliotece Głównej AGH (al. A. Mickiewicza, 30 pawilon U-1) będzie można odwiedzać od 5 do 10 maja w godz. 10.00-16.00. Wstęp jest bezpłatny.
Rejestracja zorganizowanych grup szkolnych: Dział Nauczania AGH, tel. 12 617-32-63.
Tagi: grafen, kryształ, wystawa, Jan Czochralski
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje