Ekosystem raf koralowych odporny na zmianę klimatu
Ekosystemy raf koralowych, jedne z najcenniejszych na naszej planecie, są często uznawane za szczególnie wrażliwe na oddziaływanie zmiany klimatu. Jednak pozornie delikatna uroda koralowców może być myląca, jak pokazują nowe badania, opublikowane w magazynie »Science«, w ramach których zidentyfikowano populacje koralowców potencjalnie odporne na zmianę klimatu.
Naukowcy skoncentrowali się na populacji koralowca stołowego Acropora hyacinthus na Samoa Amerykańskim. Wedle uzyskanych przez nich wyników aklimatyzacja i adaptacja odgrywają mniej więcej taką samą rolę w kształtowaniu tolerancji raf na wysokie temperatury. W streszczeniu badań czytamy: „Aklimatyzacja doprowadza w przedziale czasu krótszym niż dwa lata do tej samej tolerancji ciepła, której można byłoby się spodziewać po tych długowiecznych organizmach w wyniku silnej naturalnej selekcji zachodzącej przez wiele pokoleń”.
Wiadomości niosą nadzieję tym, którzy obawiali się zagłady tych magicznych, podwodnych królestw. Autorzy badań napisali: „Nasze wyniki pokazują nabywanie odporności klimatycznej zarówno w ramach krótkoterminowej aklimacji, jak i długofalowej adaptacji. Wprowadzenie tych adaptacyjnych zdolności do modeli ekosystemów prawdopodobnie spowolni wymieranie ekosystemów raf koralowych”.
Według magazynu »Nature«, temperatury doświadczane przez koralowce na Samoa Amerykańskim unicestwiłyby większość raf koralowych i z tego względu tak bardzo interesują naukowców. Magazyn »Nature« powołuje się na autora, Stephena R. Palumbiego, który twierdzi, że naukowcy dopiero zaczynają odkrywać, w jaki sposób samoańskie koralowce dobrze się rozwijają w tak ekstremalnych warunkach. „[Palumbi] uważa, że może być w stanie opanować umiejętność tworzenia rafy wytrzymałych koralowców, które będą mieć szansę na przetrwanie w ciepłych wodach morskich, jakie mają nastać w następstwie zmiany klimatu. Próby rozmieszczania ‘najinteligentniejszej rafy przyszłości, jaką sobie można wyobrazić’ ma rozpocząć wraz z zespołem w sierpniu”.
»Scientific America« twierdzi, że Palumbi należy do nielicznej grupy badaczy koralowców na świecie, która pracuje nad takimi zagadnieniami, aby zapewnić zagrożonym rafom ostatnią deskę ratunku. „Ich ostatecznym celem jest uruchomienie programu ‘ewolucji wspomaganej przez człowieka’, aby uzyskać odporne koralowce w kontrolowanych hodowlach i umieścić je na obszarach, które są - lub będą - poważnie dotknięte przez zmieniające się warunki”.
Ta metoda tworzenia „designerskiej rafy” wzbudza kontrowersje. Magazyn »Nature« cytuje genetyka koralowców, Steve'a Vollmera, który wyraża zaniepokojenie takimi działaniami staczającymi się zbyt daleko w dół „równi pochyłej ingerowania w naturalne systemy”.
Utrzymanie raf w dobrej kondycji ma zasadnicze znaczenie. Rafa koralowa nie tylko zapewnia schronienie i pożywienie ogromnej różnorodności zwierząt oraz służy za wylęgarnię ryb, ale także jest „apteczką” naturalnych leków, pełniąc ponadto ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla z atmosfery. Zdaniem »Scientific America«, od 1950 roku 19% raf koralowych na świecie uległa utracie, a kolejnych 35% jest zagrożonych lub w stanie krytycznym.
Więcej informacji:
Science
http://www.sciencemag.org/content/early/2014/04/23/science.1251336
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: ekosystem, rafa koralowa, klimat
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje