Najmniejszy na świecie rozrusznik serca
Najmniejszy na świecie rozrusznik serca wszczepiono w USA w ramach międzynarodowego badania klinicznego. Zabieg był pierwszą próbą wykorzystania tego innowacyjnego urządzenia, którego wymiary są porównywalne do przeciętnej tabletki.
Stymulator Micra TPS (pełna nazwa: Medtronic Micra™ Transcatheter Pacing System) jest dziesięć razy mniejszy od obecnie stosowanych rozruszników serca. Wszczepia się go bezpośrednio do serca poprzez cewnik umieszczony w żyle udowej. W przeciwieństwie do dotychczasowych procedur, zabieg wszczepienia nie wymaga wykonywania nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje potencjalne źródło powikłań. Urządzenie nie jest też w żaden sposób widoczne na zewnątrz ciała pacjenta.
Autorami urządzenia są specjaliści z firmy Medtronic, współpracujący z naukowcami z kilku ośrodków na świecie. Pierwszego wszczepienia dokonał zaś dr Charles Gornick z Minneapolis Heart Foundation Institute (MHIF).
Jak wyjaśniają eksperci, rozrusznik przytwierdza się jednorazowo do ściany serca, a w razie potrzeby można go w łatwy sposób przesunąć, naprawić lub usunąć.
Miniaturowy stymulator nie wymaga użycia przewodów, zwanych elektrodami, które w tradycyjnych modelach poprzez aortę prowadziły do komory serca. Micra TPS przymocowane jest za pomocą małych haczyków w kształcie „ząbków” i generuje impulsy elektryczne, które podtrzymują bądź wyrównują rytm pracy serca.
„To zminiaturyzowane urządzenie łączy zaawansowaną technologię i najwyższą skuteczność działania, taką, jaką zapewniają tradycyjne rozruszniki, z minimalną inwazyjnością dla pacjenta - wyjaśnia dr Gornick. - Jeśli wyniki pierwszego zabiegu okażą się pozytywne, implant będzie można wprowadzić do użytku na całym świecie”.
Badania nad rozrusznikiem Micra TPS prowadzone są jednocześnie w kilku ośrodkach na świecie.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: serce, rozrusznik, lab, laboratorium, rozmiar
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje