W czerwcu rozdanie nagród Europejski Wynalazca 2014
Piętnastu wynalazców przełomowych technologii przyjedzie w przyszłym miesiącu do Berlina, aby rywalizować o nagrody „Europejski Wynalazca 2014”.
Pośród finalistów znaleźli się czołowi naukowcy, inżynierowie i wynalazcy z dziedziny biotechnologii, budownictwa, środowiska naturalnego, mechaniki, technologii medycznej, preparatów farmaceutycznych, telekomunikacji i bezpieczeństwa ruchu.
Międzynarodowe jury zawęziło pierwotną liczbę 300 kandydatów do 15 indywidualnych wynalazców i zespołów. Wszyscy finaliści opracowali technologie, które wnoszą wkład w postęp społeczny, technologiczny i gospodarczy.
W laboratoriach i warsztatach tej elitarnej grupy finalistów powstawały już niektóre dobrze znane i zmieniające życie rozwiązania. Na przykład Ingeborg Hochmair i Erwin Hochmair z Austrii, nominowani w kategorii „Najważniejsze życiowe osiągnięcie”, to wynalazcy nieocenionego implantu ślimakowego, dzięki któremu ponad 200.000 osób ze zdiagnozowaną głęboką głuchotą lub poważną utratą słuchu może znowu słyszeć i rozpoznawać ludzki głos.
Mogliście nie słyszeć o Masahiro Hara i jego zespole z Japonii, który stanął w szranki w kategorii „Kraje pozaeuropejskie”, ale bez wątpienia znacie jego wynalazek. To kod QR (szybka odpowiedź) - wykorzystywany obecnie powszechnie na plakatach i w czasopismach, jest też cennym narzędziem w zarządzaniu zapasami w fabrykach, w administrowaniu kartotekami pacjentów i śledzeniu próbek biologicznych.
Być może mniej znanym, ale przez to nie mniej innowacyjnym jest „niewidzialny” kask, zaprojektowany przez Terese Alstin i Annę Haupt ze Szwecji, które konkurują w kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa”. Kask noszony jest na szyi jako swoistego rodzaju kreza. W razie potrzeby otwiera poduszkę powietrzną, która otula głowę. Taki kask na bazie poduszki powietrznej może być także wykorzystany do ochrony głowy epileptyków.
Wśród finalistów znalazł się też Christofer Toumazou ze Zjednoczonego Królestwa, który opracował szybki test DNA. Test Toumazou'a umożliwia szybką analizę DNA, nawet poza laboratorium. Za pomocą testu opartego na mikrochipie, który wykrywa zaburzenia genetyczne na miejscu, można ujawnić skłonność do chorób dziedzicznych i ustalić, czy organizm chorego jest w stanie rozłożyć określone leki. Chip zamontowany w pamięci USB pozwala na bezzwłocznie przeglądanie wyników na komputerze.
To zaledwie garstka z 15 finalistów rywalizujących o tegoroczne nagrody. Publiczność może głosować online na tych i innych kandydatów w kategorii „Nagroda publiczności”.
Wręczana przez Europejski Urząd Patentowy (EPO), nagroda „Europejski Wynalazca” ma uhonorować pomysłowe osoby i zespoły, których pionierskie prace przynoszą odpowiedzi na wyzwania naszej epoki i przyczyniają się do postępu społecznego, wzrostu gospodarczego i dobrobytu. Prezes EPO, Benoît Battistelli, zauważa: „Geniusz tych wynalazców podkreśla rolę Europy, jako głównego ośrodka innowacji, sprzyjającego udanemu wdrażaniu nowych technologii z całego świata”.
Więcej informacji:
Europejski Urząd Patentowy
http://www.epo.org/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: Europejski Wynalazca 2014, konkurs, nagroda, wynalazca
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje