Fale alfa dużo korzystniejsze niż przypuszczano
Fale alfa, emitowane przez nasz mózg, spełniają więcej funkcji niż dotąd przypuszczano. Prawdopodobnie wyznaczają również mózgowi listę zadań do wykonania – informuje pismo „Trends in Neuroscience”.
Rejestrowane za pomocą elektroencefalografu (EEG) fale mózgowe są świadectwem elektrycznej aktywności mózgu. Typy fal odzwierciedlają różne stany aktywności mózgu. I tak np. fale beta są typowe dla codziennych czynności, pracy umysłowej czy percepcji, fale gamma towarzyszą funkcjom motorycznym, a fale delta – stanowią świadectwo najgłębszego snu. Z kolei fale alfa pojawiają się podczas stanu odprężenia, najczęściej tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu.
Okazuje się jednak, że mogą one spełniać dodatkowe funkcje – uważa neurolog, Ole Jensen z Uniwersytetu Radboud w Holandii. Jego zdaniem fale alfa kontrolują naszą uwagę, która jest skierowana na sygnały wzrokowe. Swoją teorię opisuje na łamach pisma „Trends in Neuroscience”.
Jak wyjaśnia badacz, nasz mózg nieustannie „iskrzy”. Z tej aktywności elektrycznej biorą początek fale mózgowe. Ich różne częstotliwości można porównać do różnych rozgłośni radiowych, z których każda nadaje coś innego.
Zdaniem Jensena fale alfa pozwalają na wyłączenie niepotrzebnych w danej chwili obszarów mózgu. Dzięki temu możemy się skupić na tym, co naprawdę ważne w danej chwili. Zdaniem Jensena to jednak nie koniec.
„Sądzę, że różne fazy fali alfa odnoszą się do różnych elementów widzianego obszaru. Pozwala to na rozbicie informacji wizualnej na drobne zadania, a następnie wykonanie tych zadań w określonym porządku. Pozwala zatem na stworzenie listy zadań: skup się na twarzy, skup się na ręce, skup się na szklance, rozejrzyj się wokół” – wyjaśnia badacz.
Jensen zastrzega, że jest to na razie teoria. Zamierza teraz sprawdzić tę nową interpretację w badaniach eksperymentalnych na ludziach i zwierzętach.(PAP)
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mózg, fale alfa, neurologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje