Najlepsze polskie uczelnie 2014 roku wyłonione
15. edycję Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014" przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Oceniła w niej 195 polskich uczelni - 88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych i 27 państwowych wyższych szkół zawodowych. Pod uwagę brano m.in. efektywność naukową, warunki kształcenia, prestiż, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie i innowacyjność.
W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się, po Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie , Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu. Drugie miejsce zdobyła PWSZ im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a trzecie - PWSZ w Tarnowie.
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie wygrała w gronie niepublicznych uczelni magisterskich. Na kolejnych miejscach uplasowały się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Pierwszą dziesiątkę zamyka Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz pogratulowała laureatom rankingu. - Tego typu rywalizacja rozbudza ambicje i pokazuje cele, ale zważywszy też na inne rankingi, które są przeprowadzane na świecie, w szczególności najnowszy europejski ranking U-Multirank, warto byśmy zastanowili się czy rankingu Perspektyw nie zmodyfikować o wskaźniki dotyczące związku uczelni z otoczeniem gospodarczym i społecznym - powiedziała podsekretarz stanu w MNiSW. - Ranking Perspektyw jest ważnym źródłem informacji dla przyszłych studentów, ale powstają teraz coraz nowsze. Jednym z nich, dla studentów z zagranicy, jest strona go-poland.pl, a niedługo pojawi się także portal ministerstwa nauki z informacjami o wszystkich uczelniach i wszystkich kierunkach. Istotnym uzupełnieniem wiedzy rankingowej będzie też monitorowanie losów absolwentów. To przyczyni się do lepszego współdziałania szkół wyższych z otoczeniem - dodała dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.
Źródło: www.nauka.gov.pl
Tagi: uczelnia, ranking, perspektywy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje