Peptydowe hybrydy do tworzenia biomimetyków
„Homeostaza jonów metali w systemach biologicznych z reguły jest określana przez interakcje z białkiem czy peptydem. Poznanie i zrozumienie tych internacki może być kluczowe do zrozumienia ich roli w organizmie. Dlatego tworzy się modele peptydowe pozwalające na obserwacje tych oddziaływań za pomocą różnych metod analitycznych” – tłumaczy dr Szyrwiel.
Uczony syntezuje układy metal-peptyd. Mogą one posłużyć do stworzenia materiałów naśladujących struktury biologiczne, czyli biomimetycznych. Peptydowe hybrydy zawierające jony metali mogą posłużyć jako platformy transportujące jony metali w układach biologicznych.
Dr Szyrwiel pracuje obecnie we Francuskim Ośrodku Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique). Realizacja jego projektu badawczego jest możliwa m.in. dzięki stypendium z programu Pomost Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Innowacyjność tych badań wiąże się ze strukturą projektowanych związków.
„Większość znanych dotychczas peptydowych biomimetyków opiera się na liniowych strukturach. W pewnym sensie możemy to zilustrować sznurkiem, który można pozwijać i poplątać w różny sposób. Jednak tak zaprojektowane systemy są ograniczone ze względu na to swą liniową budowę. Struktury takie możemy rozgałęziać, dzięki czemu uzyskujemy zupełnie nowe związki o nowych właściwościach” – mówi dr Szyrwiel.
Dodaje, że wprowadzenie rozgałęzienia to do łańcuchu peptydowego znacznie zwiększa stabilność formowanych kompleksów.
Jak przekonuje kierownik prac badawczych, interesujące właściwości nowo otrzymanych związków oraz rozwój dziedziny stały się podstawą do rozszerzenia współpracy o nowych partnerów w projekcie. Współpracują z nim 3 zespoły naukowe z Polski, Węgier i Japonii. Projekt, który FNP wsparła kwotą 220 tys. 300 zł, potrwa do 2015 r.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: peptyd, metal, biomimetyk, jon, lek, hybryda
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje