Nowy kierunek studiów na UG związany z energetyką jądrową
"Na kierunku bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna będą się kształcić przyszli specjaliści nadzorujący działalność medyczną, techniczną i przemysłową z wykorzystaniem materiałów jądrowych i źródeł promieniowania jonizującego, zwłaszcza w perspektywie uruchomienia energetyki atomowej w Polsce" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz.
Wyjaśniła, że ukończenie tych studiów da szansę zatrudnienia w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, instytucjach i firmach certyfikujących urządzenia stosowane m.in. w placówkach służby zdrowia, przemyśle, laboratoriach diagnostycznych i kontrolnych.
Nauka na tym kierunku będzie miała charakter trzyletnich studiów stacjonarnych I stopnia. Będą to studia interdyscyplinarne na wydziałach chemii oraz matematyki, fizyki i informatyki.
Pozostałe nowe kierunki na gdańskiej uczelni to: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.
UG uruchomi też od przyszłego roku akademickiego nowe kierunki w języku angielskim: European and International Business Law and EU Administration oraz studia na kierunkach: matematyka, fizyka i fizyka medyczna (Mathematics, Physics, Medical Physics).
W ubiegłym roku akademickim UG wprowadziła dziewięć nowych kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, biznes i technologię ekologiczną, etnofilologię kaszubską, iberystykę, pedagogikę wczesnej edukacji, podatki i doradztwo podatkowe, sinologię, zarządzanie instytucjami artystycznymi oraz kryminologię. Absolutnym hitem wśród kandydatów cieszył się ten ostatni kierunek. O indeks na kryminologii ubiegały się 44 osoby (na jedno miejsce).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kierunek studiow, uniwerystet gdanski, energetyka jadrowa, bezpieczeństwo jądrowe, ochrona radiologiczna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje