Naukowcy rozgryźli zagadkę datowania odcisków palców
Streszczenie: Odkąd eksperci medycyny sądowej znaleźli sposób na precyzyjne określenie daty pozostawienia odcisków palców, dni przestępców wydają się być policzone. Przełomowe odkrycie może w przyszłości ułatwić policji datowanie śladów na miejscu przestępstwa dokonanego wiele lat wcześniej.
„Nie jest to być może Święty Graal wśród badań nad odciskami palców, jest to jednak bardzo ważne odkrycie” – mówi Marcel de Puit, ekspert ds. odcisków palców w Nederlands Forensic Institute (NFI)[Instytut Medycyny Sądowej].
„Policja pyta nas regularnie, czy umiemy ustalić datę pozostawienia odcisków palców w miejscu zbrodni” – mówi ekspert, np.: odcisku palca sąsiada pozostawionego w miejscu włamania. Czy został on odciśnięty przy okazji ostatniej wizyty czy w noc przestępstwa?
„Możliwość określenia daty odcisku ułatwi ustalenie czasu kiedy potencjalny podejrzany przebywał w miejscu przestępstwa lub które z pozostawionych śladów są faktycznie istotne dla śledztwa” – mówi De Puit.
Odciski palców pozostawiają niemalże niepowtarzalne ślady na powierzchniach, które mogą być zdjęte i porównane z umieszczonymi wcześniej w bazie. Policja wykorzystuje tę technikę, która zyskała uznanie już na początku XX wieku, w celu identyfikacji podejrzanego.
Odcisk składa się potu i tłustej mazi, złożonej z mieszanki cholesterolu, aminokwasów i białek.
„Składniki odcisków mogą być poddane analizie” – mówi De Puit. „Niektóre ze składników rozkładają się z czasem, zmieniając proporcje ilościowe tych substancji chemicznej, które są kluczowe dla określenie daty pozostawienia śladu”.
Poprzednie próby ustalenia sposobu określenia wieku odcisku nie były udane, ponieważ skupiały się na ilości określonych substancji chemicznych, a nie na ich względnych proporcjach – mówi De Puit.
Po uwzględnieniu temperatury otoczenia śladów, która wpływa na szybkość degradacji składników odcisku, eksperci medycyny sądowej są w stanie datować pozostawione odciski w ciągu „jednego lub dwóch dni” nawet do 15 dni wstecz.
Testowanie metody w praktyce
Nowa technika musi zostać przetestowana na rzeczywistym modelu w miejscu przestępstwa, zanim będzie mogła być stosowana w praktyce (również w celu aktualizowania baz danych). Prognozuje się, że nastąpi to „w ciągu roku”.
Ze względu na ciągłą aktualizację baz danych i ich powiększanie się, technika badania śladów powinna być niezawodna i pozwalać policji na datowanie nawet na kilka lat wstecz.
De Puit i jego zespół pracuje także nad inną rewolucyjną techniką analityczną związaną z badaniem odcisków palców: analizującą substancje chemiczne wykryte w pozostawionych śladach palców, tak, by określić spożycie przez podejrzanego narkotyków czy określonego rodzaju żywności.
Tłumaczenie: Barbara Garbacka
Źródło: http://www.abc.net.au/science/articles/2014/06/05/4019036.htm?topic=tech
Tagi: medycyna sadowa, odcisk palcow, lab, laboratorium, datowanie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje