Aspiryna nie zawsze najlepsza w zapobieganiu udarowi
Brytyjski National Institute of Health and Care Excellence (NICE) zalecił lekarzom, by przepisywali pacjentom z migotaniem przedsionków inne niż aspiryna leki zapobiegające udarowi mózgu. Chodzi głównie o warfarynę oraz preparaty nowej generacji zmniejszające krzepliwość krwi. Aspiryna pozostaje ważnym i skutecznym środkiem zapobiegającym zawałom i udarom w przypadku pacjentów z innymi niż migotanie przedsionków czynnikami ryzyka.
Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj zaburzeń rytmu serca – zdarza się mniej więcej u co setnej osoby. Przedsionki serca kurczą się bardzo szybko, co obniża wydajność pracy serca, a także sprzyja powstawaniu zakrzepów, które wędrując z prądem krwi mogą powodować udar mózgu.
Aby zmniejszyć ryzyko udaru, przez wiele lat stosowano aspirynę, jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że u pacjentów z migotaniem przedsionków korzyści z jej stosowania nie dorównują korzyściom związanym z podawaniem innych leków – zwłaszcza warfaryny oraz doustnych antykoagulantów nowej generacji.
Eksperci zaznaczają, że większość lekarzy przepisuje właśnie warfarynę i nowe antykagulanty - jednak oficjalne zalecenia nie zmieniały się od roku 2006.
Prof. Peter Elwood z Cardiff University przestrzegł, że nagłe odstawienie aspiryny może być niebezpieczne – należy to robić stopniowo i po konsultacji z lekarzem.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: udar, mozgu, aspiryna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje