Refluks w świetle najnowszych badań
Najnowsze badania donoszą, że szybkie spożywanie posiłków nie zwiększa częstości występowania epizodów refluksu u pacjentów cierpiących na tę chorobę. Klinicyści leczący chorobę często sugerują zmianę stylu życia: jak zaprzestanie palenia, unikanie spożywania posiłków przed snem i dokładną selekcję żywności w celu uniknięcia przykrych objawów schorzenia, jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy.
Dotychczasowe badania i obserwacje pacjentów sugerowały, że także zbyt szybkie jedzenie może spowodować nasilenie refluksu. Zalecano tym samym spożywanie posiłków bez pośpiechu, w spokoju. Lecz czy faktycznie szybkość z jaką spożywamy posiłek może być czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu refluksu?
W badaniu opublikowanym w ostatnim numerze United European Gastroenterology Journal, zespół naukowców ocenił wpływ szybkiego i powolnego jedzenia na skłonność do występowania refluksu żołądkowo-przełykowego. Badacze kontrolowali chorobę refleksową u 46 pacjentów, którzy zgłaszali zgagę i/lub kwaśne odbijanie co najmniej raz w tygodniu.
Badacze oceniali pacjentów, jedzących standardowy posiłek w ciągu 5 lub 30 minut. Obserwowali ich w przypadkowej kolejności, w ciągu 2 kolejnych dni, o tej samej porze. Przeprowadzali oni odpowiednie pomiary związane z wydzielaniem kwasu żołądkowego i skutkami tego nadmiernego wydzielani, u każdego pacjenta, przez około 28 godzin (od 1 godziny przed pierwszym posiłkiem do 3 godzin po drugim).
Wśród 46 badanych pacjentów wszyscy cierpieli na poważniejsze schorzenia lub tylko epizody związane z nadkwaśnością.
Jeśli chodzi o szybkość jedzenia, całkowita liczba epizodów refluksu wynosiła 754 w przypadku pośpiesznego jedzenia i 733 po powolnym jedzeniu. Okazuje się, że różnica nie jest istotna statystycznie. Szybkość spożywania posiłków nie miała wpływu także na badania nad stanem pacjentów z prawidłową i patologiczną czynnością wydzielniczą żołądka.
Badanie nie popiera ogólnego przekonania, że refluksu może wzrosnąć przez pośpieszne jedzenie.
Tłumaczenie: Barbara Garbacka
Źródło: www.pharmacytimes.com
Tagi: refluks, zoladek, badania, trawienie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje