„Skarb” kosmosu wielkości Ziemi
Największy na świecie diament o nazwie Cullinan (3100 karatów) osiągał masę mniej więcej 600 gram, a jego wartość - zanim został podzielony na mniejsze części – to 2 miliardy dolarów. Ciekawość dotyczącą wartości wzbudzi zatem ostatnie odkrycie grupy astronomów z Ameryki. Znaleźli oni diament, który jest oddalony prawie dziewięćset lat świetlnych od naszej planety. Szacuje się, że dostrzeżony „skarb” kosmosu ma wielkość Ziemi.
Odkrycie to było możliwe dzięki teleskopowi Green Bank Telescope, a także Very Long Baseline Array. Przy ich użyciu dostrzeżono również gwiazdę nazwaną później PSR J2222-0137. Znajduje się ona w zbiorze gwiazd Wodnika i odznacza się bardzo szybkim wirowaniem. Jest to neutronowa gwiazda, która pozostała po eksplozji supernowej. Dzięki obserwacjom można było ustalić, że jej obroty to ponad 30 –krotne wirowanie wokół własnej osi na sekundę oraz grawitacyjnie jest związany z inną gwiazdą.
Co ciekawe, właśnie obiekt ten jest jeszcze bardziej interesujący od tego wirującego. Nazywa się Biały Karzeł i jest nieprzeciętnie zimny. Masę ma zbliżoną do Słońca, a jej skład to głównie tlen i węgiel, ale gdy cały hel się wypalił reakcje jądrowe zatrzymały się. Tego typu gwiazdy nie są zagrożone eksplozją, natomiast z upływem czasu bardzo się ochładzają, a nasz Biały Karzeł systematycznie robił to przez ostatnich 11 mld lat, bo tyle właśnie sobie liczy. Podczas tak długiego czasu zdążył on się on ochłodzić do temperatury 2700 st. C. (dla porównania, jedne z gorętszych białych karłów maja temperaturę 150000 st. C) Biorąc pod uwagę, ze masa tej gwiazdy to 1.05 masy Słońca, a objętościowo nie jest większa od Ziemi, krystalizacji uległ cały węgiel, jaki był w jej składzie, co w rezultacie doprowadziło do powstania największego zaobserwowanego do tej pory Diamentu.
Jeśli tylko technika kiedykolwiek pozwoli na podróże z prędkością światła w przestrzeni, na diamenty będzie sobie mógł pozwolić każdy przeciętny obywatel Ziemi. Na razie jednak pozostają one unikalne, a diamentowy przemysł może się nie martwić o duży spadek cen.
Źródło: Astronomy
Tagi: diament, teleskop, ziemia, kosmos
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje