FDA zaakceptowało trzeci sposób leczenia chłoniaka
Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) zatwierdziła kolejny sposób leczenia chłoniaka z obwodowych komórek T (PTCL – peripheral T-cell lymphoma), rzadkiego, a jednak agresywnego nowotworu układu chłonnego z innego typu niż Hodgkina.
Belinostat (Beleodaq) został zatwierdzony w ramach przyspieszonego programu zatwierdzania FDA. Jest wskazany dla pacjentów z nawrotowym lub opornym PTCL.
Nieziarnicze chłoniaki złośliwe dotknęły w 2014 około 70 800 Amerykanów. National Cancer Institute prognozuje wśród chorych wysoką śmiertelność - prawie 19 000 przypadków. PTCL stanowi około 10% do 15% wśród nieziarniczych chłoniaków złośliwych zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
"Jest to trzeci lek, który został zatwierdzony od 2009 roku do leczenia chłoniaka z obwodowych komórek T" - powiedział Richard Pazdur, dyrektor Office of Hematology and Oncology Products w FDA Center for Drug Evaluation and Research. "Dzisiejsza rejestracja rozszerza liczbę dostępnych opcji leczenia pacjentów z poważnymi i zagrażającymi życiu chorobami."
W 2009 FDA zatwierdziło pralatrexate (Folotyn) ze wskazaniem dla pacjentów z nawrotowym lub opornym PTCL, a w 2011 roku, Agencja zatwierdziła romidepsin (Istodax) w leczeniu PTCL u pacjentów, którzy otrzymali już wcześniejsze leczenie.
Zatwierdzenie Belinostat było oparte m.in. na wynikach badania klinicznego na 129 pacjentach z nawrotowym lub opornym PTCL. Byli oni leczeni do czasu progresji choroby lub do momentu, gdy działania niepożądane były nie do zaakceptowania. Najczęściej raportowane działania niepożądane obejmowały: nudności, zmęczenie, gorączkę, niedokrwistość i wymioty.
Według FDA prawie 26% przypadków odpowiedziało całkowicie lub częściową na leczenie belinostatem.
Autor tłumaczenia: Barbara Garbacka
Źródło: www.drugtopics.modernmedicine.com
Tagi: fda, chloniak, leczenie, pralatrexate, Folotyn
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje