Badania nad życiem po śmierci
Każdy z was na pewno słyszał, że ludzie którzy zetknęli się ze śmiercią zobaczyli tunel ze światłem w oddali. Najnowsze badania wykazują, że takiego obrazu doświadczyli ludzie w odsetku 20 procent, którzy obudzili się ze śmierci klinicznej.
Naukowcy z Uniwersytetu Machigan przeprowadzili badania, które opublikowano na łamach magazynu naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences. Wykazują one, że ludzki mózg pracuje nawet po trzydziestu sekundach od chwili, gdy krew przestaje krążyć.
Eksperyment przeprowadzono na 9 szczurach, które najpierw zostały znieczulone, a następnie poddane indukowanemu zatrzymaniu pracy serca. Po 30 sekundach dzięki EEG zanotowano wzrost aktywności mózgów u badanych szczurów, co jest zupełnym przeciwieństwem oczekiwanego efektu.
Spowodowane jest to faktem, że w chwili gdy akcja serca się zatrzymuje lub podczas uduszenia, kiedy zostaje odcięty dopływ glukozy oraz tlenu u gryzoni tych zachodzi proces pobudzenia stanów psychicznych, przekraczających zakres aktywności rejestrowanej w czasie stanu czuwania.
Inaczej mówiąc, ich mózgi wykazują normalną pracę, podczas której informacje są przetwarzane, a wiążą się z tym również wizje oraz myśli. Jak jednak naukowcy podkreślają, ludzkie mózgi różnią się pod różnymi względami od badanych – szczurzych, więc z uwagi na to nie można do końca porównać stanów, które są przez nie osiągane.
Pomimo tego faktu, przeprowadzenie takich badań przyczyniło się do teorii, w której badacze informują o tym, że zwierzęta zdolne są mieć typy wspomnień autobiograficznych, które posiada także ludzki gatunek.
Jedno jest pewne. Naukowcy zajmujący się takimi badaniami wykazują, że osoby doświadczające śmierci klinicznej, opowiadające swoje wrażenia na temat znalezienia się w tunelu oraz ucieczki stamtąd, nie znalazły się po tak zwanej „drugiej stronie” a doświadczyli jedynie pewniej wizji, która została wygenerowana poprzez umierający, lecz ciągle bardzo aktywny mózg.
Tagi: mozg, badania, smierc, tunel, zycie, eeg
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje