Jak wcześnie dzieci rozpoczynają proces uczenia się?
Nowe badania naukowe donoszą, iż dzieci w łonie matki rozpoczynają procesy uczenia się wcześniej niż do tej pory przypuszczano – przed 34 tygodniem ciąży. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Infant Behavior and Development” i wskazuje jak istotne są zależności pomiędzy matką i jej dzieckiem.
W badaniu wzięły udział 32 kobiety. Próbowano ocenić moment, w którym pojawia się zdolność dzieci, między 28 a 38 tygodniem ciąży, do uczenia się. Badanie prowadziła Charlene Krueger z Uniwersytetu Florida’s College of Nursing. Polegało ono na 3-krotnym głośnym powtarzaniu – dwa razy dziennie przez 6 tygodni - 15 sekundowej dziecięcej rymowanki. Tekst wierszyka był wcześniej nieznany matkom biorącym udział w badaniu. Podczas recytowania wierszyka, w 32, 33 i 34 tygodniu ciąży, monitorowano tętno płodu.
Zarejestrowano różnice między tętnem płodów - w zależności od rodzaju recytowanej rymowanki - już przed 34 tygodniem ciąży. Puls płodów słuchających znanego tekstu wykazał ogólny nieznaczny spadek, w porównaniu z grupą kontrolną słuchającą nie znanej wcześniej rymowanki. Tętno drugiej grupy dzieci było lekko przyspieszone.
Badacze wiążą zwolnienie tętna z rozpoznaniem przez płód w łonie matki znajomego dźwięku. Natomiast jego przyspieszenie jest skutkiem ekspozycji na nowe dźwięki czy doznania. Z pewną doza ostrożności – badacze szacują, iż zdolność płodu do uczenia się rozpoczyna się już około 34 tygodnia ciąży.
Jednak badanie trwało dalej. Po jakimś czasie matki przestawały recytować rymowankę, tak by w 36 i 38 tygodniu ciąży można było przebadać zdolność dzieci do zapamiętania wierszyka. Okazało się, że w 38 tygodniu ciąży z całą pewnością można było stwierdzić, że płód zapamiętał rytm wierszyka, pomimo zaprzestania jego powtarzania 4 tygodnie wcześniej. Parametry badane w 38 tygodniu ciąży były wyraźniejsze i bardziej długotrwałe, co wskazuje na zwiększenie zdolności do uczenia się wraz z wiekiem.
Badacze wiążą odkrycie z możliwością jego zastosowania w opiece nad przedwcześnie urodzonymi dziećmi na oddziałach neonatologicznych. Ich plany dalszych badań, związane są z kojącym wpływem nagrań głosu matek na wcześniaki umieszczone w inkubatorach.
Autor tłumaczenia: Barbara GarabackaŹródło: www.news.msn.com
Tagi: uczenie, ciaza, lono, matka, dziecko
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje