Diody LED z perowskitu
Perowskity to związki o specyficznej strukturze krystalicznej (sześciany i ośmiościany). Nazwane zostały na część XIX-wiecznego rosyjskiego mineraloga – Lwa Perowskiego. W niewielkich ilościach występują w skałach (na przykład dolnośląskich bazaltach), ale można je także wytwarzać sztucznie. Prosty i tani sposób produkcji perowskitów opracowała niedawno Polka Olga Malinkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Walencji.
Od kilku lat perowskit uważany jest za znakomity materiał do produkcji ogniw słonecznych. Już obecnie udało się uzyskać wydajność wytwarzania większą niż w przypadku tanich ogniw słonecznych z krzemu amorficznego. W odróżnieniu od krzemu, perowskit może być nanoszony bezpośrednio na elastyczne podłoże, na przykład tkaninę, tworzywo sztuczne, a nawet papier. Zbudowane z perowskitu ogniwo słoneczne może być przy tym wielokrotnie cieńsze i lżejsze od krzemowego.
Teraz naukowcy z University of Cambridge, University of Oxford oraz Ludwig-Maximilian-Universität w Monachium zastosowali organiczno-metalohalogenkowy perowskit do wytwarzania świecących diod LED o dużej jasności. Zastosowany związek łatwo rozpuszcza się w powszechnie stosowanych rozpuszczalnikach, a po ich odparowaniu tworzy perowskitowe powłoki, co bardzo ułatwia proces wytwarzania diod. Perowskitowe diody mogą emitować światło o bardzo szerokiej gamie barw. Powinny znaleźć zastosowanie na przykład przy wytwarzaniu tanich płaskich wyświetlaczy o dużej powierzchni. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem perowskitu do produkcji laserów.
Tagi: dioda, led, swiatlo, perowskit
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje