Grafit odmieni energetykę
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wytworzyli materiał mogący całkowicie odmienić energetyczną branżę źródeł odnawialnych. Zbudowany on jest z płatków grafitowych, które zostały umieszczone na piance węglowej. Po zmieszaniu go z wodą i poddaniu działaniom promieni słonecznych potrafi wytworzyć on parę wodną, przemieniając w nią 85% energii, która do niego dotrze ze Słońca.
Innowacyjny materiał przetwarza wodę w parę w sposób tak skuteczny, że nie jest konieczne intensywne słońce, co w praktyce oznacza ogromne oszczędności, gdyż nie ma potrzeby tworzenia skomplikowanych i drogich systemów śledzących i skupiających energię naszej gwiazdy.
Zasada działania nowego materiału jest bardzo prosta, znajdujący się w górnej jego części grafit doskonale absorbuje i przechowuje energię słoneczną, a węglowa, częściowo wypełniona pęcherzykami powietrza warstwa, utrzymuje materiał na wodzie i jednocześnie nie pozwala ciepłu uciec do wody. Warstwa dodatkowo posiada mikroskopijne pory, które przy pomocy sił kapilarnych doprowadzają wodę blisko górnej warstwy w celu łatwiejszego i bardziej wydajnego jej odparowywania.
Dotychczasowe metody parowo-słoneczne wymagały do działania tysiąckrotnego skupienia promieni słonecznych, podczas gdy nowe rozwiązanie naukowców z MIT potrzebuje dziesięciokrotnego skupienia, co oznacza przede wszystkim duże oszczędności i ogromną szansę dla rozwijających się biedniejszych krajów, w których Słońce często jest głównym źródłem elektryczności.
Źródło: MIT
Tagi: energia odnawialna, grafit, technologia, energetyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje