Wyłoniono laureatki konkursu Innowacja jest kobietą
Jedną z nich jest mgr Justyna Wrzosek-Jakubowska, asystentka w Zakładzie Oceny Ryzyka Środowiskowego Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego i doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jury nagrodziło, opracowany w zespole z Instytutu Ochrony Środowiska, „sposób zapobiegania kumulacji pestycydów w środowisku”. Pozwala on na oczyszczenie zanieczyszczonej wody bądź gleby z pestycydów powszechnie stosowanych w obrocie na całym świecie.
Drugą laureatką konkursu została mgr Emilia Frydrysiak - doktorantka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Nagrodzony projekt zakłada stworzenie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zaproponowane rozwiązanie łączy wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Przewagą tego rozwiązania nad tradycyjnymi formami terapii, jest wygoda jego stosowania. Głównymi odbiorcami wyników projektu będą kobiety, ze względu na statystycznie znacznie częstsze niż mężczyźni, problemy z zapaleniem dolnych dróg moczowych.
"Fundacja odnotowała po raz kolejny znaczną liczbę zgłoszeń, co tylko potwierdza ogromny potencjał młodych polskich uczonych oraz ich niesamowitą kreatywność. Proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki i innowacyjne rozwiązania były zróżnicowane, a poziom rywalizacji tradycyjnie już okazał się niezwykle wyrównany" - informuje dr Justyna Wojniak z zarządu Fundacji Kobiety Nauki.
W nagrodę laureatki zaprezentują swoje wynalazki na 66. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014”, które odbędą się w Norymberdze między 30 października a 2 listopada 2014 r. Wystawa jest jedną z największych światowych imprez tego typu, a laureatki konkursu będą miały szansę na dotarcie ze swoimi osiągnięciami do szerokiego grona odbiorców i na promocję swojego dorobku w skali międzynarodowej. Nagrodę ufundowała Agencja Promocyjna Inventor.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: konkurs, innowacja, kobieta
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje