Syntetyczny mózg na chipie od IBM
Klasyczne superwydajne obecnie komputery skonstruowane są zgodnie z architekturą Von Neumanna. Osiągają one wyniki blisko 4,5 mld FLOPS, czyli operacji zmiennoprzecinkowych w sekundę, co sprawia, że chip IBM jest dziesięciokrotnie wydajniejszy energetycznie, choć nie można ich porównywać w ten sposób.
Obecnie wykorzystywane komputery są zbudowane wykorzystując architekturę Von Neumanna co oznacza, że posiadają niezależne jednostki do przetwarzania i przechowywania danych, które są połączone szyną przez którą następuje wymiana danych. Wspomniana szyna często jest przyczyną spowolnienia obliczeń, dlatego stosowana przez IBM najnowocześniejsza architektura TrueNorth przetwarza i przechowuje dane w bardziej rozproszony sposób.
Wzorując się na ludzkim mózgu odtworzono jego kawałek poprzez połączenie 4096 rdzeni neurosynaptycznych. Każdy z nich zawiera 256 neuronów, a całościowo posiada 5,4 mld tranzystorów oraz 428 mln bitów pamięci. Układy można ze sobą dobrowolnie łączyć tworząc w ten sposób coraz większe i potężniejsze rozwiązania.
Procesory neurosynaptyczne typu TrueNorth są rozwiązaniami hybrydowymi i na razie nie uda im się zagrozić klasycznym procesorom, ale przydatne będą do innych rozwiązań, ponieważ mimo wolniejszego radzenia sobie z typowymi obliczeniami, z dużo większą łatwością rozwiązują nietypowe zadania niż dzisiejsze komputery. Mowa tutaj na przykład o rozpoznawaniu wzorów, czy różnych obiektów. TrueNorth posiada wyjątkową łatwość identyfikowania ludzi, rowerzystów, samochodów czy motocyklistów na żywo, podczas przekazu wideo. Dlatego może on znaleźć szerokie zastosowanie przy produkcji inteligentnych pojazdów czy też przy tworzeniu nowoczesnych okularów przywracających częściowo wzrok niewidomym.
Nowa technologia nawet jeśli nie będzie w stanie zastąpić aktualnie używanych superszybkich procesorów na pewno przyczyni się do rozszerzenia możliwości klasycznych komputerów.
Źródło: Popular Mechanics
Tagi: procesor, ludzki mózg, IBM
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje