Odkryto polimer naprawiający się pod wpływem światła
Rewolucyjny materiał zawiera trójamid triaryloaniny, w skrócie TATA, jego poszczególne jednostki związane są ze sobą niekowalencyjnie tworząc łańcuchy przypominające nieco DNA.
Jest to materiał supramolekularny wyglądający pod mikroskopem jak dywan składający się z doskonale poukładanych względem siebie warstw nanowłokien. Wiązania niekowalencyjne powodują, że jest on niebywale miękki w dotyku, przypominający żel, ponad to przewodzi prąd oraz posiada pewne właściwości metalu, które pozwalają na odbijanie światła.
Ten organiczny polimer posiada także jeszcze jedną niebywałą właściwość, która pozwala mu się samemu uzdrawiać. Poddając go pod działanie światła, polarony poruszając się po całej jego powierzchni naprawiają wszystkie napotkane ubytki. Podsumowując, aby naprawić uszkodzoną strukturę trzeba na niego skierować promienie świetlne.
Specjaliści tworzyli samouleczalny, przewodzący prąd materiał, do tego bardzo lekki, giętki i wytrzymały. Można śmiało stwierdzić, że zrewolucjonizuje on w przyszłości świat elektroniki.
Źródło: Journal of the American Chemical Associety
Tagi: nanowłókna, polimery
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje