Atomowy Autobus wyrusza w Polskę
Już od 8 do 19 września gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli poznać tajniki funkcjonowania elektrowni jądrowej. To wtedy przez Polskę przejedzie Atomowy Autobus–Mobilne Laboratorium. Jest to czwarta edycja projektu Fundacji Forum Atomowe.
Celem akcji jest dotarcie do lokalnych społeczności i przekazanie rzetelnych informacji na temat pokojowego wykorzystywania energii jądrowej w kontekście programu budowy elektrowni atomowej w Polsce. Pracownicy Fundacji zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i pomoce dydaktyczne będą informować gości o zasadach funkcjonowania elektrowni jądrowej, wykonywać doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej. Na uczestników czekają pokazy i doświadczenia, symulacje i seminaria popularnonaukowe.
„Atomowy Autobus” startuje 8 września w Puławach. Następnie przejedzie do Ostrowca Świętokrzyskiego, Częstochowy, Kalisza, Bydgoszczy, a w kolejnym tygodniu do Lęborka, Kłanina, Gniewna, Elbląga, Tczewa. Pełna trasa przejazdu znajduje się na stronie internetowej: www.atomowyautobus.pl
„Atomowy Autobus” to główny projekt Fundacji Forum Atomowe i zarazem część kampanii edukacyjno-informacyjnej polegającej na zaangażowaniu grupy około 20 naukowców-wolontariuszy. Podczas bezpośrednich rozmów przy stoisku edukacyjno-informacyjnym są oni w stanie odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania.
Podczas trzech poprzednich edycji projektu „Atomowy Autobus” przejechał ponad 8000 km i odwiedził 36 miast, a w nich: uniwersytety, szkoły i instytucje publiczne. Atomowe laboratorium odwiedziło dotychczas ponad 10000 osób. Projekt został także nagrodzony podczas tegorocznej edycji konkursu PIME Award for Communication Excellence dla najlepszej akcji informacyjnej poświęconej pokojowemu wykorzystaniu energii jądrowej.
Fundacja Forum Atomowe została założona w 2008 roku i jest prowadzona przez młodych ludzi połączonych pasją do popularyzowania nauki, w szczególności fizyki i energetyki jądrowej. Celem Fundacji jest edukowanie i informowanie w kwestii pokojowego wykorzystywania energii jądrowej i promieniotwórczości.
Patronat nad „Atomowym Autobusem” objęło Ministerstwo Gospodarki, partnerami akcji są: PGE EJ 1 sp. z o.o., EDF, Areva, General Electric Hitachi, a także Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje: Fokus TV, portal naukowiec.org, Świat Nauki oraz Wiedza i Życie.
Źródło: www.wiz.pl
Tagi: lab, autobus, laboratorium, gimnazjum, wiedza, nauka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje