Bakterie żyjące w miodzie moga zastąpić antybiotyki?
Miód był stosowany w przypadku infekcji od niepamiętnych czasów. Szwedzkim naukowcom z uniwersytetu w Lund udało się zidentyfikować grupę 13 gatunków bakterii kwasu mlekowego (LAB), które można znaleźć zarówno w wolu miodowym (części przewodu pokarmowego pszczoły, w której powstaje miód), jak i w gotowym miodzie. Bakterie te wytwarzają wiele substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych, które chroniły pszczoły przed chorobami od milionów lat. Niestety, miód sprzedawany w sklepach często pozbawiony jest antybiotycznych właściwości.
Pobrane od pszczół bakterie kwasu mlekowego dodano do hodowli zawierających szkodliwe bakterie – oporne na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginosa oraz oporne na wankomycynę szczepy Enterococcus (VRE). We wszystkich przypadkach bakterie mlekowe zwalczyły patogeny. Zdaniem naukowców to zasługa szerokiego spektrum aktywnych substancji wytwarzanych przez LAB, podczas gdy typowy antybiotyk jest skuteczny tylko przeciwko niektórym bakteriom.
Naukowcy wykorzystali także zmieszane z miodem bakterie mlekowe LAB do leczenia niegojących się ran u dziesięciu koni – wcześniej właściciele zwierząt próbowali kilku innych metod leczenia. Dzięki bakteriom zagoiły się wszystkie rany. Trwają eksperymenty z leczeniem ran u ludzi.
Wyniki badań mogą mieć duże znaczenie zarówno dla krajów rozwijających się (gdzie czasem łatwiej o świeży miód niż o antybiotyki) jak i dla państw Zachodu, w których narasta problem odporności na antybiotyki.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: bakterie, pszczoła, antybiotyk, miod
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje