Nowe sposoby pomiaru zanieczyszczeń w środowisku
Bromowane opóźniacze zapłonu (BFR) są stosowane od dziesiątek lat w towarach konsumpcyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych, pianki, drewna i materiałów włókienniczych, aby zapobiegać spalaniu i spowolnić rozprzestrzenianie się ognia. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że kontakt z tymi związkami chemicznymi może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Mimo iż UE zakazuje lub ogranicza stosowanie niektórych BFR, ich trwałość w środowisku oznacza, że mogą nadal stwarzać zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Z tego względu w ramach europejskiego doktoratu przemysłowego „Marie Curie” przyznano grant w wysokości 1,2 mln EUR czterem naukowcom na wczesnym etapie kariery z Australii, Azji i Europy na realizację projektu ELUTE (Elucidating Sources & Pathways of Environmental Contamination with Brominated Persistent Organic Chemicals Using Advanced Instrumental Tools). Naukowcy ELUTE przeznaczą dofinansowanie na przeprowadzenie oceny zakresu, w jakim chemikalia zawarte w BFR szkodzą naszemu środowisku i zdrowiu.
Nadrzędnym celem inicjatywy ELUTE jest nie tylko lepsze poznanie skali zagrożenia wynikającego z kontaktu z substancjami, ale także opracowanie nowych sposobów wykrywania takich zanieczyszczeń w środowisku. W tym celu naukowcy będą ściśle współpracować z producentami przyrządów analitycznych, dzięki czemu dorobek projektu ma doprowadzić do powstania nowych metod analizowania poziomu zanieczyszczeń.
Przede wszystkim jednak naukowcy planują ocenić zakres, w jakim obecne przyrządy terenowe mogą być niezawodnie wykorzystywane do rozpoznawania obecności BFR oraz czy stosowanie tych związków chemicznych doprowadza do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Prace nad projektem mają również doprowadzić do ustalenia zachowania się BFR w środowisku naturalnym i stopnia, w jakim ulegają rozpadowi lub utrzymują się.
Projekt podąża za rosnącym zainteresowaniem naukowców opracowaniem lepszych i bardziej innowacyjnych metod wykrywania. W ramach na przykład niedawno przeprowadzonych badań na Wydziale Spraw Publicznych i Środowiska Uniwersytetu Indiany w USA, podjęto próbę pomiaru stężenia chemikaliów na podstawie kory drzew. Stężenia BFR powiązano z gęstością zaludnienia, sugerując że najbardziej prawdopodobną drogą przedostawania się związków chemicznych do środowiska jest ich użytkowanie w pobliskich domach i biurach.
Unijny program stypendialny „Marie Curie”, nazwany na część dwukrotnej, polsko-francuskiej noblistki znanej ze swoich prac nad radioaktywnością, wspiera naukowców na wszystkich etapach kariery, niezależnie od ich obywatelstwa. Do dofinansowania kwalifikują się badacze pracujący w rozmaitych dyscyplinach, od medycyny po wstępne projekty badawcze.
Prócz szczodrego dofinansowania badań, stwarza się naukowcom możliwość zdobycia doświadczeń za granicą i w sektorze prywatnym, a także uzupełnienia wykształcenia zawodowego o kompetencje czy dyscypliny przydatne w toku kariery. Uczestnicy projektu ELUTE będą mieć na przykład możliwość pracy w Niemczech, w centrum doskonałości Thermo Fisher Scientific ds. trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO) w Bremie oraz w Zjednoczonym Królestwie, na Uniwersytecie w Birmingham. Zakończenie prac nad projektem ELUTE zaplanowano na wrzesień 2017 r.
Karta informacji o projekcie:
http://cordis.europa.eu/project/rcn/109121_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: ocena, projekt, zanieczyszczenie, lab, laboratorium, srodowisko
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje