Plaster na serce niemowląt
Jak poinformowała Maria Pereira, portugalska uczona biorąca udział w pracach zespołu naukowego w Bostonie, wyprodukowany plaster jest biomateriałem, który znajduje zastosowanie w leczeniu chorób kardiologicznych niemowląt, powstałych w okresie prenatalnym na skutek nieprawidłowego formowania się organizmu.
"Sześć noworodków na tysiąc cierpi na krwawienia z serca. Aby zatamować te niewielkie dziury w ich sercach stworzyliśmy plaster, który eliminuje konieczność inwazyjnych zabiegów" - powiedziała współpracowniczka Harvard Medical School.
W doświadczeniach nad plastrem uczestniczyli zarówno naukowcy, jak i lekarze z bostońskich szpitali Brigham & Women's Hospital oraz Children's Hospital. Pierwsze prace nad wynalazkiem ruszyły w 2009 r. i były koordynowane przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).
"Przewidujemy, że ostateczne ulepszenie plastra na serce niemowląt i wprowadzenie tego produktu do sprzedaży nastąpi już w 2016 r. Nad procesem tym czuwa spółka Gecko Biomedical" - ujawniła portugalska badaczka.
Główną zaletą wynalazku jest fakt, że plaster wrasta w mięsień sercowy niemowlęcia i rośnie wraz z nim. Materiał jest na tyle elastyczny, że nie odrywa się od powierzchni serca pod wpływem przepływającej przez niego krwi.
Jak wyjaśniła Maria Pereira, wszczepiony w serce noworodka plaster z powodzeniem zastępuje kilka inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, w ramach których do wypełnienia ubytków stosowane były dotychczas metalowe elementy lub zachodziła konieczność zaszywania powierzchni mięśnia sercowego.
"Dzięki naszej nowości chirurgiczne operacje są zbędne. Plaster wprowadzany jest przez tętnicę szyjną do serca za pośrednictwem niewielkich rozmiarów sondy. Z czasem zrasta się on z powierzchnią i zostaje pokryty nowymi komórkami, pozostawiając jedynie blizny" - dodała Pereira.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: plaster, dziura, serce, niemowle
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje