Od kołyski można ćwiczyć zdolności językowe
April Benasich i jej koledzy z uniwersytetu odkryli, że kiedy 4-miesięczne dzieci uczy się zwracać uwagę na coraz trudniejsze sekwencje dźwięków niezwiązane z językiem i nagradza się je za rozpoznawanie zmian brzmienia, ich mózgi w wieku 7 miesięcy są szybsze i dokładniejsze w wykrywaniu innych dźwięków istotnych dla języka, niż u dzieci, które nie miały z takimi ćwiczeniami do czynienia.
"Małe dzieci wciąż skanują otoczenie, aby identyfikować dźwięki, które mogą stanowić mowę - mówi Benasich, która prowadzi na uniwersytecie badania nad niemowlętami. - Jest to jedno z ich kluczowych zadań - pomiędzy 4 a 7 miesiącem tworzą one swoje mapy akustyczne. My subtelnie prowadziliśmy niemowlęce mózgi, aby skupiły się na bodźcach, które są najistotniejsze dla ich budowania".
Za mapy akustyczne odpowiadają powiązane ze sobą komórki mózgowe, które pomagają dziecku rozszyfrować język szybko i automatycznie. Właściwie ukształtowane pozwalają sprawnie przetwarzać mowę, co jest istotne dla funkcjonowania poznawczego.
Benasich podkreśla, że udało się jej zoptymalizować konstruowanie map, nagradzając dzieci krótkim, barwnym filmem wideo, jeśli odpowiadały na zmiany w sekwencji dźwięków.
Eksperyment miał potencjalne długofalowe działanie. Badanie przy użyciu elektroencefalografu wykazało, że dziecięce mózgi po sześciotygodniowym treningu przetwarzały dźwięki z rosnącą efektywnością w wieku 7 miesięcy. Badacze będą dzieci obserwować, aż ukończą 1,5 roku. Sprawdzą, czy efekt ćwiczeń będzie trwały.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: dziecko, niemowle, jezyk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje