Alkohol zmienia aktywność genów
"Wiemy, że długotrwałe nadużywanie alkoholu niszczy wątrobę, jednak tzw. picie na umór zwiększa rozmiary tych szkód" - mówi autor badań dr Shivendra Shukla z University of Missouri School of Medicine (USA), dodając, że odkrycie wpływu alkoholu na aktywność genów może pomóc opracować nowe metody leczenia chorób wątroby związanych z alkoholem.
Zmiany zachodzą w obrębie histonów, zasadowych białek wchodzących w skład chromatyny. Histony tworzą nukleosomy, na które nawinięty jest łańcuch DNA. Histony organizują łańcuch DNA, chronią go i pomagają prawidłowo funkcjonować. Choć zmiany w obrębie histonów zachodzą w sposób naturalny, naukowcy odkryli, że picie na umór (ang. binge drinking) powoduje nienaturalne modyfikacje, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie DNA. Wywołuje to stan zapalny oraz uszkodzenia komórek w początkowej fazie ich formowania się. Może także stać się przyczyną rozwoju poważnych chorób takich jak marskość wątroby czy nowotwory.
Jak zauważa dr Shukla, problem picia na umór wciąż rośnie. W Stanach Zjednoczonych ta forma nadużywania alkoholu jest obecnie najpopularniejsza. Z szacunków amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wynika, że co szósty dorosły Amerykanin pije na umór cztery razy w miesiącu.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: alkohol, gen, watroba, sekwencja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje