Otwarto kaliskie Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych
Obiekt rozpocznie regularną pracę badawczą na początku przyszłego roku. Projekt prowadzony był od lipca 2012 roku, jego całkowita wartość wyniosła 25 mln zł. Ponad 18,7 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Według rzecznika prasowego PWSZ Piotra Michalaka, Centrum przyczyni się do rozwoju technologiczno-naukowego w subregionie kalisko-ostrowskim.
"Centrum stanowić będzie naukową kotwicę dla przemysłu lotniczego i precyzyjnego, skupionego w regionie w ramach Wielkopolskiego Klastra Lotniczego, którego uczelnia także jest członkiem" – powiedział PAP Michalak.
Jak dodał, placówka świadczyć będzie też usługi laboratoryjne na zlecenia zakładów produkujących części, które przed dopuszczeniem do eksploatacji wymagają testów najwyższej jakości i precyzji. Mogą to być np. elementy silników odrzutowych.
"Na wyposażeniu Centrum jest sprzęt najwyższej klasy, w większości sprowadzony z zagranicy. To pierwszy w regionie tak zaawansowany zespół laboratoriów. Wachlarz pomiarów możliwych do wykonania tutaj wykracza daleko poza możliwości uczelni akademickich, nawet najlepszych politechnik" - zaznaczył.
W ramach inwestycji wybudowano trzypoziomowy obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. mkw. W skład Centrum wchodzą trzy laboratoria: dokładności geometrycznej kół zębatych, badań wytrzymałościowych kół zębatych oraz badań materiałowych kół zębatych.
Rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska–Paschke podkreśliła, że nowa inwestycja to odpowiedź na płynące z rynku pracy sygnały o braku wykształconej kadry inżynierskiej.
"Dzięki nowym procesom kształcenia w Centrum, absolwentów PWSZ scharakteryzować będzie można jako wysoko wykształconą kadrę z bogatą wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. Ich wiedzę i umiejętności będzie można wykorzystać w branżach związanych z produkcją m.in. kół zębatych i przekładni zębatych, elementów dla przemysłu lotniczego, pojazdów i elementów dla przemysłu samochodowego oraz maszyn i urządzeń technologicznych" – podała Parzyńska–Paschke.
Utworzenie Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Kaliszu to indywidualny projekt kluczowy realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kola zebate, centrum, badania, kalisz
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje