Nagrody naukowe Polityki przyznane
W kategorii nauk humanistycznych wygrała dr inż. arch. Agnieszka Labus z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Jej praca doktorska, dotycząca koncepcji odnowy miast europejskich w XXI wieku, jako miejsca przyjaznego ludziom starszym, posłużyła do opracowania zagadnień przestrzennych w pierwszym w Polsce dokumencie strategicznym dla regionu małopolskiego.
Dr hab. Piotr Niemiec pracuje, jako adiunkt w Katedrze Analizy Funkcjonalnej Wydziału Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał nagrodę w kategorii nauk ścisłych. W swojej pracy naukowej zajmuje się topologią, dotyczącą zagadnień związanych z deformowaniem przestrzeni. Znajduje ona także praktyczne zastosowania w fizyce, naukach komputerowych, robotyce, a nawet ekonomii. "Doktor Niemiec jest topologiem niebywale uzdolnionym, samodzielnym i konsekwentnym. Udało mu się rozwiązać kilka otwartych problemów matematycznych, czekających na to od blisko 20 lat" - czytamy na stronie internetowej Tygodnika Polityka.
W naukach społecznych nagrodzono dr Annę Baranowską-Rataj z Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jak uzasadnia redakcja Polityki, zainteresowania badawcze laureatki koncentrują się wokół jakości życia rodzin, na którą wpływa między innymi liczba dzieci, oraz sytuacji młodych ludzi na rynku pracy. W rozprawie doktorskiej zajmowała się gorąco dyskutowanym problemem tak zwanych umów śmieciowych. Jest członkiem zespołu ekspertów do spraw wypracowania rekomendacji w zakresie polityki rodzinnej w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dr n. med. Michał F. Kamiński zwyciężył w kategorii nauk o życiu. Jest adiunktem w Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Jak informuje Polityka, laureat zajmuje się profilaktyką i wczesnym wykrywaniem raka jelita grubego oraz badaniami endoskopowymi przewodu pokarmowego. Jest pierwszym autorem wysoko punktowanej pracy opublikowanej w jednym z najbardziej liczących się w świecie czasopism naukowych – „New England Journal of Medicine”. Współtworzył wytyczne dotyczące zapewnienia jakości w diagnostyce raka jelita grubego, sygnowane przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia.
W kategorii nauk technicznych zwyciężył dr inż. Michał Kruk - kierownik Zakładu Systemów Inteligentnych na Wydziale Zastosowań Informatyki i Matematyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Porusza się on sprawnie na styku trzech dziedzin: medycyny, matematyki i informatyki.
W gronie dziesięciorga finalistów tegorocznej edycji konkursu znaleźli się: Katarzyna Adamczyk, Łukasz Albrecht, Łukasz Andrzejewski, Edyta Brzóska-Wójtowicz, Michał Grąt, Adam Kola, Tomasz Niedzielski, Bartłomiej Nowak, Grzegorz Soboń, Małgorzata Zakrzewska.
Szczegółowe informacje na temat konkursu i jego laureatów są dostępne na stronie internetowej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: nagroda, naukowiec, polityka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje