Polscy studenci geofizyki najlepsi na świecie
27 października b.r. w Denver w Stanach Zjednoczonych zakończyły się finały SEG Challange Bowl – największego na świecie konkursu wiedzy dla studentów geofizyki. Jego zwycięzcami została para polskich studentów: Paulina Kotlarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Bartosz Gierlach z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
W organizowanym przez Society of Exploration Geophysicists konkursie rywalizują studenci geofizyki z ponad dwustu uczelni na całym świecie (m.in. z czołowych uniwersytetów z USA, Chin, Kanady, Rosji, Brazylii, Francji, Niemiec, Kolumbii czy Włoch). Biorą w nim udział dwuosobowe zespoły, które – by znaleźć się w finale – muszą okazać się najlepsze w turnieju eliminacyjnym. Europejskie eliminacje, w których zwyciężyli Paulina i Bartosz, odbyły się w lipcu w Niżnym Nowgorodzie (Rosja).
W konkursie w Denver polska para okazała się bezkonkurencyjna w półfinale i z najwyższą notą dostała się do ostatniego etapu. Wyrównany poziom finału skutkował emocjami do samego końca - przed ostatnim pytaniem polski zespół przegrywał o 8 punktów. Jednak to właśnie drużyna UAM i AGH jako pierwsza zgłosiła się do odpowiedzi na ostatnie pytanie i otrzymała za nią 10 punktów, wyprzedzając drużynę z Kolumbii. Tym samym tytuł najlepszych studentów geofizyki na świecie w 2014 roku trafia do Polski!
***
Dla Bartosza Gierlacha, studenta Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, to kolejny sukces międzynarodowy. Jako licealista trzykrotnie reprezentował on Polskę na międzynarodowych olimpiadach geograficznych. W 2010 roku został złotym medalistą światowych zawodów, które odbywały się na Tajwanie. Koło Naukowe Geofizyków AGH Geofon, które reprezentuje nasz student, znajduje się także w gronie nominowanych do prestiżowego tytułu najlepszego geofizycznego koła naukowego na świecie. Geofon otrzymał taki tytuł w roku 2012, rok temu zajął trzecie miejsce. Tegoroczne wyniki poznamy jutro.
Źródło: www.agh.edu.pl
Tagi: geofizyka, agh, konkurs
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje