Niewidomi mają więcej koszmarów sennych
Naukowcy z Danii wykonali badania, które jak się wydaje, dają obraz tego jak śnią osoby niewidome. Okazuje się, że osoby te miewają koszmary senne cztery razy częściej niż osoby widome.
Przez całe 30 dni naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz szpitala Glostrup przeprowadzali badanie na 11 osobach, które są niewidome od urodzenia, 14 osobach, które straciły wzrok oraz 25 osobach, które stanowiły grupę kontrolną.
Schemat badania był prosty- ankietowani notowali o czym śnili. Jak się okazało, osoby niewidome od urodzenia nie śnią „treści wizualnych”, a aż jedną czwartą ich snów stanowią koszmary. Osoby, które utraciły wzrok w ciągu życia śnią czasami o widzeniu, a 7% ich snów to koszmary. W przypadku osób z grupy kontrolnej, liczba ta wyniosła o 1% mniej.
Treść koszmarów, jakie miewają osoby niewidome, zazwyczaj związana była niebezpiecznymi przypadkami, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym; potrąceniem na ulicy przez samochód, przewróceniem się czy byciem śledzonym. Koszmary niewidomych są więc potwierdzeniem tezy, że sny budowane są na osobistych doświadczeniach z dnia codziennego oraz stanowią jeden ze sposobów radzenia sobie z uciążliwymi emocjami.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez duńskich naukowców można więc wnioskować, że osoby, które widziały kiedyś swoje otoczenie, nie są przestraszone tak bardzo jak osoby, które od urodzenia poruszają się w ciemności.
Źródło: Science Nordic
Tagi: niewidomy, sen, koszmar senny
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje