Liposomy jako przynęta na bakterie
Badacze z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) uzyskali sztuczne liposomy (nanocząsteczki zbudowane z lipidów), które wabią groźne bakterie, a następnie przechwytują, po czym neutralizują, wytwarzane przez nie toksyny. Dzięki temu system immunologiczny może bez problemu samodzielnie pozbyć się bezbronnych intruzów z organizmu.
Sprytne liposomy wypróbowano już podczas eksperymentów na myszach i okazało się, że są skuteczne. Po wstrzyknięciu nanocząsteczek gryzoniom udało się pokonać ciężką postać posocznicy (sepsy).
„Stworzyliśmy przynętę, której toksyczne bakterie nie potrafią się oprzeć. Toksyny są skutecznie przyciągane przez liposomy, a gdy już raz zostaną przyłączone, można je łatwo wyeliminować i nie stanowią dłużej zagrożenia dla komórek gospodarza” – mówi koordynator badania Eduard Babiychuk.
Od czasu odkrycia penicyliny (1928 r.) antybiotyki stanowią główną broń w walce z bakteriami chorobotwórczymi. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na fakt, że w wyniku stosowania antybiotyków powstaje coraz więcej szczepów bakterii, które są odporne na ich działanie. W związku z tym istnieje nagląca potrzeba, aby wymyślić nowe metody walki z tymi drobnoustrojami. Jedną z nich zaproponowali właśnie szwajcarscy naukowcy.
„Liposomy nie przyczyniają się do rozwoju odporności bakteryjnej, ponieważ bakterie nie są ich bezpośrednim celem” – dodaje Annette Draeger, jedna z badaczy.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: liposomy, bakterie, unieszkodliwianie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje