Futbol amerykański może uszkadzać mózg
W ostatnich latach pojawiło się kilka raportów wyrażających zaniepokojenie wpływem sportów kontaktowych na młode, rozwijające się mózgi. Ich autorzy koncentrowali się przede wszystkim na skutkach wstrząśnienia mózgu. Przy uderzeniu w głowę mózg wprawiany jest w gwałtowny ruch wewnątrz czaszki.
Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Wake Forest Baptist Medical Centre (Północna Karolina) objęły dwudziestu czterech graczy w wieku pomiędzy 16 a 18 lat. Na noszonych przez nich podczas gry kaskach zainstalowane były akcelerometry, mierzące siłę odnoszonych urazów. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu wykonywano u uczestników szczegółowe badanie obrazowe mózgu.
Nawet u graczy, którzy nie doznali wstrząśnienia mózgu podczas całego sezonu badanie wykazało nieprawidłowości istoty białej przypominające skutki łagodnego urazu.
Istotę białą tworzą miliony włókien nerwowych, które działają jak kable telekomunikacyjne łączące poszczególne obszary mózgu. Podczas urazu mogą one ulegać przerwaniu.
Zawodnicy, którzy doznawali urazów szczególnie często i u których były one poważniejsze, częściej wykazywali patologiczne zmiany widoczne w badaniu obrazowym. Nie wiadomo na razie, czy zmiany te są odwracalne, czy też nie.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mozg, futbol amerykanski, gra, uraz
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje