Rozstrzygnięto konkurs na najlepszy artykuł naukowy
Jak informują organizatorzy konkursu, do jego dziesiątej edycji zgłoszono rekordową liczbę prac: 137. W konkursie wzięły udział osoby, które nie ukończyły 35. roku życia: pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci. Nagrodzone artykuły popularyzują w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali oni udział.
Zdobywczynią pierwszej nagrody została Karolina Krajewska, archeolog i doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodzono ją za pracę „Nieznany lud na krańcach świata”. Artykuł o misji wrocławskich archeologów w Peru opowiada o badaniach nad społecznościami prekolumbijskimi w dziewiczym obszarze, w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Autorka skupia się na odkryciach dokonanych na cmentarzysku nieznanej dotąd kultury u ujścia rzeki Tambo, gdzie kierowała pracami wykopaliskowymi.
Drugie miejsce zajęła Justyna Szymańska, psycholog - doktorantka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, za pracę „Study nature, not books – czyli o badaniach innych umysłów”. Autorka poświęciła się etologii, bada zachowania zwierząt w warunkach dzikich a także w warszawskim zoo, gdzie obserwowała orientację słuchową szympansów.
Nagroda trzecia przypadła Joannie Ginter, absolwentce polonistyki i administracji, doktorantce Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, za artykuł „Kiedy słownik ortograficzny to za mało”. Autorka bada porady językoznawców w internetowych poradniach językowych, a jej artykuł popularyzując poradnie i słowniki, upowszechnia zasady ortografii i kultury języka polskiego.
W konkursie przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia. Jednym z czwórki wyróżnionych został Marcin Gronowski, chemik, absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Instytutu Chemii Fizycznej PAN, za artykuł „Jak się między gwiazdami żyje?”. Autor analizuje cząsteczki związków chemicznych wychwyconych w przestrzeni międzygwiezdnej, która nie jest, jak kiedyś sądzono, idealną próżnią. Znajdziemy tam pył żelaza, glinu czy krzemu, zmrożoną wodę i tlenek węgla.
Danutę Kowalczyk-Pachel, absolwentkę chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownika Katedry Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum UJ, wyróżniono za artykuł „Kokaina – brać czy nie brać? Oto jest pytanie”. Autorka wprowadza czytelników do laboratorium, gdzie prowadzi badania nad wpływem zażywania kokainy na wątrobę i nerki szczurów.
Wyróżnienie otrzymała także Katarzyna Krukiewicz, doktorantka na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, za pracę „Prądy, które w nas płyną”. Jest to artykuł z pogranicza inżynierii biomedycznej i neurobiologii, a opowiada o protezowaniu układu nerwowego, zwanym neuroprotetyką. Metalowe implanty pokrywa się warstwą polimerów przewodzących, do których struktury wprowadza się jony leków przeciwzapalnych uwalnianych na życzenie do organizmu dzięki zjawiskom elektrycznym.
Kolejna wyróżniona Monika Schönherr jest germanistką - adiunktem w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Otrzymała wyróżnienie za artykuł „Niech moc będzie z tobą! O języku - historycznie, filozoficznie, sentymentalnie”. Autorka bada zjawisko modalności, a więc wyrażania subiektywnych sądów mówiącego, w zabytkach języka starowysokoniemieckiego.
Jury wybrało artykuły poprawne merytorycznie, sprawnie napisane, charakteryzujące się wyczuciem idiomu popularnonaukowego, ukazujące autentyczne zaangażowanie w wykonywane badania i świadomość stosowanych metod, obrazowe, odznaczające się oryginalnym pomysłem popularyzatorskim, czasem też wprowadzające osobistą refleksję na temat pracy badawczej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: konkurs, artykuł
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje