Jesteśmy mądrzejsi dzięki wirusom?
Wyniki neurobiologów z Lunds universitet w Szwecji dowodzą, że retrowirusy, które przez miliony lat ewolucji człowieka wbudowywały swój materiał genetyczny w ludzki genom, odgrywają ważną rolę w regulacji ekspresji genów istotnych w funkcjonowaniu mózgu.
Powszechnie wiadomo, że około 5% naszego genomu stanowi DNA będące pozostałością infekcji retrowirusowych. Przez wiele lat uznawano je za śmieciowy materiał genetyczny, który nie spełnia właściwie żadnej roli. Ostatnio pojawia się coraz więcej głosów podważających ten pogląd. Podobne wnioski płyną z pracy przedstawionej przez zespół Johana Jakobssona w najnowszym wydaniu „Cell Reports”. Okazuje się, że retrowirusy nie tylko nie „zaśmiecają” nam głowy, ale wręcz odgrywają główną rolę w sterowaniu podstawowymi funkcjami mózgu.
„Zaobserwowaliśmy, że wirusy te aktywują się specyficznie w komórkach mózgu i pełnią tam ważną funkcję regulatorową. Wierzymy, że badania z tej dziedziny pomogą wyjaśnić, dlaczego funkcje neuronów mózgu z poszczególnych obszarów są tak złożone i zmienne. Może to również wyjaśnić, dlaczego tak bardzo różnimy się pod względem inteligencji od innych organizmów.” – komentuje szef zespołu w oficjalnym komunikacie na stronie uczelni.
Odkrycie zapewnia nam lepszy wgląd w wiele prac dotyczących podstawowych funkcji neuronów. Jednocześnie otwiera potencjał do zgłębiania zagadnienia w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, psychicznych czy nowotworów związanych z czynnikami genetycznymi.
Źródło: www.wiz.pl
Tagi: mozg, wirus, genom, neurobiolog
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje