Tracimy kilogramy i … przyjaciół
Autorami pracy opublikowanej w „Journal of Consumer Research” są: prof. Szu-chi Huang (Stanford University), prof. Susan M. Broniarczyk (University of Texas at Austin), dr Ying Zhang (Peking University) i prof. Mariam Beruchashvili (California State University w Northridge).
„Kiedy osoby z nadwagą czy otyłością rozpoczynają swoje zmagania z kilogramami, często czują się niepewne i osamotnione. Miejsca i portale, w których mogą spotkać ludzi z podobnym problemem i na podobnym etapie walki, są bardzo pomocne. Inni użytkownicy szybko stają się powiernikami, a wręcz przyjaciółmi. Uzyskuje się od nich nie tylko dobre rady, ale też wsparcie i motywację - opisują autorzy badania. - Jednak gdy cel, czyli wymarzona waga, jest już w zasięgu wzroku, użytkownicy zaczynają czuć się coraz pewniej i zyskują wiarę w to, że nie potrzebują już niczyjego wsparcia. Stopniowo oddalają się więc od swojej grupy, ujawniają coraz mniej informacji o sobie i swoich postępach, a przydatne porady zatrzymują dla siebie”.
Wnioski te naukowcy wysnuli na podstawie analizy spotkań grupowych i indywidualnych rozmów z członkami programu Weight Watchers. Okazało się, że na początkowym etapie odchudzania wszyscy uczestnicy chętnie zwierzali się innym członkom grupy, czuli z nimi silną więź oraz byli chętni do pomocy. Po pewnym czasie, w zaawansowanym stadium procesu odchudzania, poczucie więzi, chęć niesienia pomocy i zaangażowanie w życie grupy odczuwało już zaledwie 42 proc. badanych. Do niechętnego dzielenia się informacjami i oddalenia od grupy przyznało się 79 proc. „zaawansowanych” odchudzających, podczas gdy wśród zaczynających odchudzanie odsetek ten wynosił 44 proc.
Jak podkreślają autorzy pracy, wzajemne wsparcie i wymiana informacji bardzo pomagają nie tylko w grupach typu Weight Watchers, ale też w przypadku Anonimowych Alkoholików czy osób rzucających palenie. Dlatego, czego dowodzą wyniki ich badania, niezwykle ważnym wyzwaniem, jakie stoi przed osobami tworzącymi programy wsparcia, jest znalezienie sposobu na utrzymanie członków grup na stałym etapie zaangażowania i współpracy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: kilogram, nadwaga, odchudzanie, przyjaciele
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje