Chemikalia przyspieszają menopauzę
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis (USA) analizowali próbki krwi i moczu pobrane od ponad 31,5 tys. osób (w tym 1442 kobiet w okresie menopauzy) pod kątem obecności 111 związków, które mogą zakłócać naturalną gospodarkę hormonalną w organizmie. Dane gromadzone były w latach 1999-2008 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey, prowadzonego przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Pod lupę wzięte zostały m.in. dioksyny i furany (produkty uboczne procesów przemysłowych), ftalany (zawarte m.in. w plastiku, lakierach, farbach oraz kosmetykach), fitoestrogeny (związki pochodzenia roślinnego o działaniu estrogenopodobnym), polichlorowane bifenyle (PCB, wykorzystywane m.in. jako materiały izolacyjne w kondensatorach, impregnaty, dodatki do klejów i tworzyw sztucznych, a także w środkach owadobójczych), organofosforany (zawarte m.in. w rozpuszczalnikach i insektycydach), surfaktanty (w detergentach i emulgatorach) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. zawarte w spalinach samochodowych czy powstające w wyniku niezupełnego spalania węgla kamiennego i drewna).
Badacze zidentyfikowali 15 związków (9 PCB, 3 pestycydy, 2 ftalany i 1 furan), które wpływają na szybszą menopauzę oraz mogą szkodliwie oddziaływać na pracę jajników. Jak podkreśla autorka badań dr Amber Cooper, wcześniejsza menopauza oznacza dla kobiety obniżenie jakości życia ze względu na dokuczliwe objawy, a także zwiększenie ryzyka chorób serca, nowotworów czy osteoporozy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: chemikalia, menopauza, plastik, kosmetyki, gospodarka hormonalna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje