Inteligentna insulina
Osoby z cukrzycą typu 1 (oraz część pacjentów z cukrzycą typu 2) wymagają codziennych, zwykle wielokrotnych zastrzyków insuliny. Bez tych zastrzyków poziom glukozy w ich krwi osiągnąłby niebezpiecznie wysokie wartości, po dłuższym czasie prowadzące do uszkodzenia ważnych dla życia narządów. Ale insulinę łatwo przedawkować, a wówczas chory może stracić przytomność, a nawet umrzeć – o ile nie zje czegoś słodkiego albo nie dostanie zastrzyku glukozy.
„Inteligentna” insulina nie wymaga ciągłych pomiarów poziomu cukru we krwi ani podawania dawek wiele razy w ciągu doby. Lek krąży we krwi i „włącza się” przy zbyt wysokim poziomie glukozy, zaś „wyłącza” - przy normalnym. Opracowano kilka różnych odmian takiej insuliny.
Jedną z nich opracował wspólnie z kolegami i testował Danny Chou z Massachusetts Institute of Technology. To chemicznie zmodyfikowana wersja zwykłej, długodziałającej insuliny. Dołączony do niej zestaw dodatkowych cząsteczek łączy się z obecnymi we krwi białkami („wyłączenie”). Przy podwyższonym poziomie glukozy we krwi insulina odłącza się od białek i zaczyna działać.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: insulina, glukoza, zastrzyk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje