Test śliny do wykrywania autyzmu
Amerykańscy badacze na podstawie badania śliny za pomocą metody zwanej spektrometrią mas (ang. mass spectrometry) wykazali, że dzieci cierpiące na zaburzenia ze spektrum autyzmu charakteryzują się odmiennym poziomem białek biorących udział w odpowiedzi systemu immunologicznego i funkcjonowaniu układu pokarmowego niż dzieci bez zaburzeń rozwoju. To odkrycie może stanowić początek badań nad stworzeniem testu śliny, który pozwoliłby na wczesną diagnozę nieprawidłowości rozwojowych.
W badaniu brało udział sześcioro dzieci z autyzmem w wieku od 6 do 16 lat i sześcioro typowo rozwijających się dzieci w podobnym przedziale wiekowym. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie „Autism Research”.
„Zaobserwowaliśmy dziewięć protein o podwyższonym stężeniu w ślinie osób z autyzmem i trzy białka, których było mniej lub w ogóle nie występowały. To pierwsze badanie, w którym zidentyfikowano takie zmiany w składzie śliny – płynie, który można uzyskać stosunkowo łatwo do badań klinicznych i innych analiz” – mówi Alisa G. Woods, współautorka badania.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Współcześnie nie istnieje żaden typ testu biologicznego, który pozwoliłby na diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Obecność problemu rozpoznaje się dopiero w wyniku wnikliwych obserwacji behawioralnych. Wprowadzenie do użytku testu biologicznego, np. testu śliny, mogłoby ułatwić sam proces diagnozy i przyspieszyć rozpoczęcie leczenia. Jednak potrzeba jeszcze wielu badań w tym zakresie, zanim zastosowanie takiego testu stanie się możliwe.
Tagi: slina, test, autyzm
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje