Wpływ otyłości na przyszłe pokolenia
Naukowcy potwierdzają, iż rodzicielka obarczona chorobą otyłości może przekazywać swoje problemy z metabolizmem potomstwu za pośrednictwem zmian zachodzących w mitochondriach komórek jajowych, które zachodzą przed zapłodnieniem.
Uczonym udało się już cofnąć zmiany w oocytach mysz za pomocą leków zmniejszających stres komórkowy. Podczas eksperymentów naukowcy odkryli duże różnice między oocytami myszy otyłych i szczupłych. Mitochondria myszy otyłych były uszkodzone, dysfunkcyjne oraz było ich mniej. Badacze zaczęli się zastanawiać czy defekty będą występować w mitochondriach u embrionów mysz. Po obserwacjach odnotowano, iż płody otyłych mysz miały mniej mitochondrialnego DNA( mtDNA) w tkankach.
Naukowcy wyjaśniają iż otyłość może wpływać na mitochondria a dzieję się to za pośrednictwem stresu działającego na retikulum endoplazmatyczne. Kiedy myszom podano substancję zmniejszające stres w retikulum endoplazmatycznym, zaobserwowano wzrost zawartości mtDNA w oocytach.
Zanim nowa terapia pojawi się na rynku minie jeszcze długo czasu, należy więc nadal zwracać uwagę kobiet na odżywianie i stan zdrowia przed ciążą.
Tagi: otylosc, komorka jajowa, pokolenie, mitochondria, DNA
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje